Araç çubuğuna atla

Zigana’ya Kar Yağdı

Türkiye’nin en önemli kayak ve turizm merkezlerinden olan, Trabzon-Gümüşhane il sınırında yer alan, geçen yıl karın geç yağması yüzünden kayakçılar bakımından sıkıntılı günler geçiren Zigana Dağı’nda bu yıl erken yağan kar, kayakseverler ile tesis sahiplerini güldürdü.

Doğu Karadeniz’de önceki günden itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle kar kalınlığının 30 santimetreye ulaştığı Trabzon-Gümüşhane sınırındaki 2100 rakımlı Zigana Dağı, kayak sezonunun açıldığı bu günlerde yaşanan kar yağışının ardından adeta kayakçılar ile doğaseverlerin akınına uğradı.
Türkiye’nin ve Doğu Karadeniz’in en önemli kayak ve turizm merkezlerinden olan, geçen yıl kar yağışının geç yaşanması yüzünden kayakçılar yönünden durgun bir sezon geçiren Zigana Dağı’ndaki Gümüşkayak Tesisi’ne gelen kayakçılar, karın keyfini çıkardı.

Gümüşkayak Tesisi Sahibi Murat Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen sezon şubat ayına kadar kar beklediklerini belirterek, ”Geçen yıl şubat ayında da kar yağmasaydı kar duasına çıkacaktık, adeta kara hasret kalmıştık. Ancak bu sezon erken gelen kar yağışı yüzümüzü güldürdü. Yaşanan canlılıktan çok memnunuz” dedi.

Tesisin Kayak Odası İşletmecisi Bayram Yakut ise geçen sezon şubat ayına kadar Zigana’da kar yağışı olmadığını hatırlatarak, ”Bu yıl erken gelen kar yağışı hem bizim hem de kayakseverlerin yüzünü güldürdü” dedi.

Yakut, tesislerinin kayak odasında 120 takım kayak bulunduğunu, yeni kayak takımları da alacaklarını kaydederek, ”Kayak takımını bizden alanlardan 15, yanlarında getirenlerden ise pist ücreti olarak 20 lira alıyoruz. Profesyoneller için 800, kayağı yeni öğrenenler için 300 metre uzunluğunda olmak üzere iki pistimiz var” diye konuştu.

KAYAKSEVERLER KAR YAĞIŞINDAN MEMNUN

Almanya’dan bayram tatilini geçirmek için memleketi Gümüşhaneye gelen ve kayak yapmak için Zigana Dağı’na çıkan İlker Bayram Öğretmek de ”Gümüşhane’nin eski lisanslı kayakçılarındanım. Yaklaşık 10 yıldır Almanya’da bulunmam nedeniyle kayağa ara vermiştim. Bayram tatiline geldiğimde Zigana’da kar olduğunu duyunca hemen geldim” dedi.

Zigana’nın şu sıralar Türkiye’de kayak yapılan ender alanlardan olduğunu söyleyen Öğretmek, kayakseverleri Zigana’ya davet etti.

Trabzon kent merkezinden kayak yapmak için Zigana’ya giden Barış Memişoğlu da ”Zigana’da sezonun açıldığını duyunca hemen geldim. Akşama kadar kayacağım. Hava güzel, zemin güzel. Tesislerde verilen hizmet de çok güzel” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir