Araç çubuğuna atla

Zeugma Dünyaya Tanıtmaya Hazırlanıyor

Gaziantep İl Özel İdaresi’nin hazırladığı, İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilen ve 2011 yılı Haziran ayında çalışmalarına başlanılan ‘Zeugma Turizmin Yeni Markası’ isimli proje Zeugma Antik Kenti dünyaya tanıtmaya hazırlanıyor.

Özel İdare’nin projesinde, turistlerin günlük ihtiyaçlarını karşılayacak ve güvenliklerini sağlayacak turnikeli giriş sistemi, güvenlik görevlisi, wc-lavabo- otopark, yürüme yolları, kafeterya, Danae ve Dionysos Villalarının ön tarafına yeşil alan, kazı evi ve depo yeri yapılıyor. Bu çalışmaların 2012 yılı Haziran ayında tamamlanacağı açıklandı.

Gaziantep Valisi Erdal Ata proje ile Gaziantep’in sanayi kenti olmasının yanında turizmde de önemli bir kent olduğunu, turistlerin ve turizm acenteleri tarafından bilinmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Çalışmaların ikinci etabı şeklinde olan ve Zeugma Antik Kentini ulusal ve uluslar arası düzeyde tanıtmak amacıyla hazırlanan projenin 24 Kasım 2011 tarihinde imzalandığını ifade eden Gaziantep İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cafer Yılmaz, “Gaziantep için tarihi ve kültürel değer taşıyan Zeugma’nın Türkiye ve dünya çapında tanıtılmasını hedefliyoruz.” dedi. Cafer Yılmaz, proje ile Zeugma’nın İstanbul, Antalya, İzmir, Gaziantep, Almanya ve İtalya’da düzenlenecek 3’er günlük festivallerin yanı sıra, birer sempozyumun yapılacağını belirtti. Yılmaz, 5 dilde hazırlanacak olan 10 dakikalık tanıtım filmi ve Gaziantep’te ‘3 Gün’ isimli tatil rehberi ve afişler eşliğinde tanıtımı yapılarak, fotoğraf sergisi ve kapanış kokteyli ile proje faaliyetlerinin sone ereceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir