Araç çubuğuna atla

Yüksek Kur Turizmciyi Yabancıya Yöneltti

2012 yaz tatili için yabancı seyahat acenteleriyle anlaşmalarını yapan otelciler dolar kurunun 1.50 olması üzerinden bir anlaşma yaptılar. Dolar 1.80 seviyelerine ulaşınca ise aradaki fark kendilerine kâr olarak kalacak. Bu durum yatırımcıları sevindirirken pek çok yenileme yatırımı yeniden gündeme alındı.

Yerli seyahat acenteleri ise kara kara düşünmeye başladı. Mika Tur Genel Müdürü Bülent Kuş, döviz kurundaki artış nedeniyle otelcilerin 2012 yazı için kapasitenin büyük bir bölümünü yurtdışına ayırdığını söyleyerek Güney ve Ege’de birçok otelde yerli turist için yer bulmakta güçlük çektiklerini söyledi.

Sabah gazetesinden Dilek Taş’ın haberine göre Kuş, “Otelciler örneğin acentelerle 50 dolar üzerinden anlaştılarsa doların 1.50′ye sabitleyerek yaz aylarında bu anlaşmaları yaptılar. Şimdi ise dolar 1.80′leri görünce aradaki fark onlar için bir avantaj yarattı. Bu nedenle güneydeki pek çok otelci kapasitenin büyük kısmını yurtdışına ayırmak istiyor” dedi. Kuş, otelcilerin yerli turistler için ayırdıkları yerlerde ise dövizin yükselmesi nedeniyle yurtdışı ile aynı fiyat verdiklerini söyledi.

Bu nedenle 2012 yazında yerli turistler için yer bulmanın güçleşeceğine de değinen Kuş, erken rezervasyonun önümüzdeki yaz daha önemli hale geleceğini kaydetti. Kuş, aksi takdirde yerli turistlerin çok yüksek fiyatlara tatil yapacağını söyledi.

Yurtdışına ilgi azaldı

Döviz kurundaki artış nedeniyle 2012 yazında otel fiyatlarının bu yaza göre yüzde 25-30 daha pahalı olacağını da sözlerine ekledi. Kurdaki artışın Kurban Bayramı’nda yurtdışı turlara olan ilgiyi azalttığına da değinen Kuş, bu sene tatilcilerin güneydeki otelleri ve sanatçılı programları tercih edeceklerini söyledi. Bayram tatilinin geçen kurban bayramında olduğu gibi 9 gün yeri 5 gün olmasının da bu kararı etkilediğini kaydetti. Kuş, “İnsanlar az tatilini yaptı. Ardından uzun bir Ramazan Bayrmaı tatili de yaptı. Bu nedenle tatile doydu. Kurban Bayramı’nda da eğlenebileceği sanatçılı oteller olan ilgi arttı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir