Araç çubuğuna atla

Yalvaç’ın Hedefi 2015 Sonunda 90 Bin Turist

Pisidia Antiocheia antik kenti ve Men kalıntılarında yapılacak kazı çalışmaları öncesi ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri ile görüşen İl Genel Meclisi’nde ortak komisyon raporu hazırlandı.

Yalvaç İl Genel Meclisi Üyesi Ahmet Turan, tanıtım, altyapı eksikliklerinin giderilmesi ve eğitim atağıyla birlikte 2015 yıl sonunda ilçeye 90 bin ziyaretçinin gelmesini hedeflediklerini bildirdi. Turan, Yalvaç’ın yeterince tanınır olmaması, tur rehberlerinde yeterince yer almaması, esnaf ve halkın turizm konusunda bilgilendirilememiş olması, turizmde uzman personel eksikliği gibi zayıf yönleri nedeniyle turizm potansiyelinin değerlendirilmediğini kaydetti.

Turan, “Oysa, ılıman bir iklime sahip olması, Hristiyanlık için inanç turizmi merkezi özelliği taşıması, kıyı turizm merkezlerine yakınlığı, doğa ve yayla turizmi gibi güçlü yönlerimiz daha ağır basıyor. Mevcut olan bu potansiyelin Yalvaç’a katkı sağlaması için stratejiler belirlenmeli” dedi. Ulusal ve uluslar arası tanıtım fuarlarına katılımı çok önemsediklerini de sözlerine ekleyen Turan, Antalya’daki tur operatörleriyle otak çalışma yapılması, Yalvaç Tanıtım Platformu kurulması, konaklamaya yönelik altyapı eksikliklerinin giderilmesini de strateji olarak belirlediklerini kaydetti,

Pisidia Antiocheia’da 2007 yılından itibaren kazı ve restorasyon çalışmalarının devam ettiğini belirten Turan, antik kentin 46 hektarlık alanının, ancak yüzde beşinin kazıldığına dikkat çekti. Antik kentin sunduğu olanaklardan yararlanılabilmesi için kazı çalışmalarının yanı sıra konservasyon ve restorasyon faaliyetlerinin hızlandırılmasının planlandığını belirten Turan, “Bu bağlamda, kazı çalışması biten alanın öncelikle konservasyon, restorasyon, restitasyonunun yapılması, alan ile çalışmalar bittikten sonra diğer bir alanda kazı çalışmalarına başlanılması, yapılacak işlerin yıllara göre planlanarak yapılması gerekiyor” diye konuştu. Turan, gerekli çalışmaların bir an önce başlatılması amacıyla kararın Kültür ve Turizm Bakanlığına, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Yalvaç Kaymakamlığı, Yalvaç Belediyesi ve Isparta Mimarlar Odası’na gönderileceğini de ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir