Araç çubuğuna atla

Yaklaşık 4 Milyon Liralık İskele Amasra’ya 20 Bin Turist Getirecek

AMASRA- Bartın’ın tarihi ve doğa güzellikleriyle ünlü Amasra ilçesine, çevresel etki değerlendirme (ÇED) süreci tamamlanarak ihalesi gerçekleştirilen ve 4 milyon liraya mal olması öngörülen yolcu iskelesinin tamamlanmasıyla birlikte, gemiyle yılda 20 bin turistin gelmesi bekleniyor.
Amasra Belediye Başkanı Emin Timur, Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü’nce geliştirilen projenin ihalesinin gerçekleştirldiğini, ilgili firmanın çalışmalara başlamasını beklediklerini söyledi.
Projeyle tekne ve gemilere su, elektrik, akaryakıt ve internet hizmetlerinin de verileceği anlatan Timur, şunları ifade etti:
“Güneş, kum ve deniz üçlüsüne kültürü de ekleyen Karadeniz’in önemli turistik alanları arasındaki Amasra’da, turizm çeşitliliğinin sağlanması çok önemli. Limana yanaşacak yolcu gemilerine malzeme temini, yiyecek ve içecek ile akaryakıt ihtiyaçları karşılanacak. Bu bağlamda bölgede büyük oranda ekonomik hareketlilik ve istihdam artışının olması beklenmekte. Acenteler Fransa ve ABD gibi ülkelerden binlerce turisti Amasra’ya getirecek. Amasra’ya gelen turist sayını büyük oranda attıracak proje 2013’te tamamlanacak. Projenin inşaat ihalesini 4 milyon 833 bin lirayla kazanan firma son hazırlıklarını yapıyor. İlk etapta yıllık yaklaşık 20 bin turistin gemiyle gelmesinin bekliyoruz. 10 yıllık süreçte hedeflenen turist sayısı da yılda 50 bini aşacaktır.”

“ANKARA’NIN DENİZİ OLMAYI AMAÇLIYORUZ”

Yolcu iskelesinin yanı sıra küçük tekne yanaşma yerlerinin de inşa edileceğine işaret eden Timur “Böylece yat sahipleri de bölgemize gelebilecekler. Ankara’ya en yakın deniz konumundaki Amasra, bu kentteki tekne sahiplerinin tercih edeceği yer olacak. Ankara’nın denizi olmayı amaçlıyoruz. Çünkü yat sahipleri çoğunlukla İstanbul’daki marinaları kullanıyor. Ankara’ya üç saat uzaklıktaki Amasra’ya yatlar çok rahat bırakılabilecek. İskele tamamlanmasının hemen ardından Amasra Belediyesi’ne devredilecektir,” dedi.
Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da yatırım programına alınan projenin 2013’de bitirileceğini söyledi ve “Proje bölge turizmine önemli katkı sağlayacaktır. İskelenin toplam uzunluğu 240 metre olacak,” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir