Araç çubuğuna atla

Van Havaalanı Depremlere Dayandı

Apronun altı uçak kapasiteli olması ve kargo uçaklarının boşaltma işlemi uzun sürdüğü için yabancı uçaklar Van’dan Erzurum’a yönlendirildi. Van’a sadece depremin hemen ardından Azerbaycan’dan gelen iki Ilyushin Il-72 tipi uçak indi. Sınırlı kapasiteyi verimli kullanan Meydan Müdürü Engin Zırhlıoğlu ve ekibi, çok sayıda sivil-askeri uçağın ve helikopterin bölgeye ulaşmasını sağladı.

Uğur Cebeci`nin imzasını taşıyan haberde; Önce Erciş’i daha sonra Van’ı vuran her iki depremin ardından kısa süreliğine hava trafiği durduruldu ve pist, taksi yolları, apron, uçakların emniyetle inmesini sağlayacak seyrüsefer sistemleriyle yaklaşma ışıkları kontrol edildi. Herhangi bir hasar olmadığı görüldükten sonra Van Ferit Melen Havaalanı kısa sürede uçaklara hizmet vermeye başladı.

İlk depremde yolcu terminaliyle kulede hafif hasar oluştu. Cam kırıkları nedeniyle bir personel yaralandı. Kule itfaiye binası üzerine taşındı.

DEPREMLE AÇILDI

* İkinci depremde terminalde çatlaklar tespit edilince tamamlanmasına çok az süre kalan, mevcut terminalin yanındaki yeni terminale geçildi.
* Yeni terminalle birlikte yıllık yolcu kapasitesi iki buçuk kat artacak. Dayanıklılık testleri 9 Kasım’daki 5.6 büyüklüğündeki ikinci depremden sonra yeniden yapılan binada hasar bulunmuyor.
* Kontrolörlerse, geçici kuleden ikinci depremin ardından itfaiye barakasına taşıdı. Taşınma sırasında uçaklar itfaiye araçlarının içinde oturan kontrolörler tarafından yönlendirildi.

PREFABRİK KULE

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, ikinci depremin ardından Ağrı Havaalanı’ndaki prefabrik kuleyi Van’a gönderdi. Çelik konstrüksiyon kule, hızla kuruluyor. Kontrolörlerin prefabrik kuleye geçmelerinin ardından terminal üzerindeki eski kulenin yıkılacağını söyleyen Birdal, önümüzdeki günlerde eski terminali güçlendirmek üzere çalışmaların başlayacağını açıkladı.

Van Ferit Melen Havaalanı’na deprem ekipleri ve yardımları taşıyan geniş gövdeli Airbus A330 kargo ve A340 yolcu uçakları rahatlıkla inip kalkabildi. Gece de açık olan meydan yoğun trafiğin koordinasyonu için ‘slot’ uygulamasıyla uçakları kabul ediyor.

YENİ YAKLAŞMA SİSTEMİ KURULUYOR

Van’da coğrafi engeller nedeniyle düşük görüş şartlarında emniyetli iniş imkânı sağlayan Aletli İniş Sistemi (ILS) kurulamıyor. Ancak, buraya ILS’de pistin istikamet bilgisini veren ‘Localiser’ sistemi kurulacak. Uçaklar piste daha emniyetli yaklaşabilecek. ILS’nin diğer sistemi ise ‘Glide Path’ olarak adlandırılıyor. Bu sistem, pilota süzülüş açısını veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir