Araç çubuğuna atla

Van’da 7.2 Şiddetinde Depem: Yüzlerce Ölü, Binlerce Yaralı

Son 12 yılın en büyük depremi 15 kentte hissedildi. Van ve ilçeleri ise büyük yara aldı. Çok sayıda artçı sarsıntının meydana geldiği bölgede bazı evler yıkıldı, birçok ev hasar gördü. Telefonlar sustu, elektrik, gaz ve su kesildi
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Erciş merkezde 117, Van merkezde de 100 civarında kişinin deprem dolayısıyla hayatını kaybettiğini bildirdi.

Van’da bugün (Pazar) saat 13.41’de 7.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İlk belirlemelere göre çoğunluğu Erciş’te olmak üzere 500 kişi de yaralandı. Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik depremde 700 ila 1000 kişi arasında vatandaşın hayatını kaybetmiş olabileceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Depremin ardından bölgede 90 dolayında artçı deprem daha meydana geldi. Depremde enkaz kaldırma çalışmaları ilerledikçe, ölü ve yaralı sayısı da artıyor.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Erciş merkezde 117, Van merkezde de 100 civarında kişinin deprem dolayısıyla hayatını kaybettiğini bildirdi.

Şahin, beraberinde Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile birlikte İlçe Jandarma Komutanlığında basın toplantısı düzenledi.

Bakan Şahin, burada yaptığı açıklamada, olayın haber alınması ile birlikte tüm yetkililerin bölgeye hareket ettiğini belirtti. Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da bakanlar ile birlikte Erciş’e geldiğini anımsatarak, şunları söyledi: “Çalışmalar öncelikle yıkılan binaların tespiti, o binalardaki insanların tespiti ve kurtarılması ve daha sonra da bütün enkazın kontrollü bir şekilde kaldırılmasını takip ediyor. Erciş’te yaklaşık 80 tane çok katlı bina çökmüş vaziyette. Bu binalardan 40’ında hala canlı ya da vefat etmiş insanlar bulunmakta. Onlara yönelik kurtarma çalışmaları devam ediyor. Canlı bulunduğu tespit edilen binalarda kurtarma çalışmaları aralıksız sürüyor. Erciş merkezimizde 117 kardeşimizi kaybettik. Van merkezde de öğrendiğimiz kadarıyla 100 civarında insanımızı maalesef kaybettik. Van merkezde 350 civarında yaralı var. 740 civarında yaralımız da Erciş merkezde ve köylerde bulunmakta. Bütün yaralıların tedavileri Van, Erciş ve çevre illerde devam ediyor. Sağlık hizmetleri konusunda herhangi bir aksaklık söz konusu değil. Erciş merkezde iki ayrı yerde çadırkent kuruldu. Silahlı Kuvvetlerimizin birlikleri halkımızın güvenliğinin sağlanması ve acil beslenmesi konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Ağrı’dan, Muş’tan, Doğubayazıt’tan kurtarma konusunda uzman askeri birlikler Erciş’e intikal edecekler. Hem arama kurtarma hem de kalkın barınması, beslenmesi, sağlık hizmetlerinin karşılanması konusunda hem Erciş’te hem de Van’da herhangi bir aksaklık, eksiklik bulunmamaktadır.”

Depremden alınması gereken dersleri hem milletin hem de devletin çıkarması gerektiğini ifade eden Şahin, “Arama çalışmaları devam ettikçe şu an itibarıyla belirlenen can kaybının Erciş merkezde artma olasılığı vardır ama bu çok korkulacak bir öngörüde bulunacağımız rakam olmayacaktır. Van merkezde bu rakamın artmayacağını tahmin ediyoruz çünkü orada tespitlerimize göre kurtarma çalışmalarında sona doğru yaklaşmış durumdayız” diye konuştu.

Erdoğan, depremden önemli ölçüde etkilenen Erciş ilçesi’ndeki incelemelerinin ardından Van gelerek deprem nedeniyle oluşturulan Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde oluşturulan kriz merkezini ziyaret ederek yetkililerden brifing aldı.

Başbakan Erdoğan, brifingin ardından yaptığı açıklamada, dün Van’da 7,2 şiddetinde bir deprem meydana geldiğini anımsatarak, şunları söyledi: “Bu deprem neticesinde birçok vatandaşımızı kaybetmiş bulunuyoruz. Şu anda enkaz kaldırma çalışmaları gerek Van merkezde ve gerekse Erçiş’te devam ediyor. Şu anda zor koşullar ve zor şartlar altında bu çalışma devam ediyor. Zira gerek kurtarma ekipleri, gerek enkaz kaldırmaya yönelik çalışmayı yapacağımız, iş türü makinelerimiz filan bunlar, Van merkez olsun, çevre illerden olsun şu anda bölgeye intikal etmiş durumdalar, hala da bu çalışmalar devam ediyor.

Burada Van merkez ile ilgili olarak, tabii en önemli sıkıntımız, ağırlıklı olarak köylerde oldu. Zira köylerdeki kerpiç evler malum, bu evler hemen hemen tamamına yakını yıkık diyebiliriz. onun için Erçek beldesi, Çomaklı köyü, Hıdır köyü, Kasımoğlu köyü, Topaktaş köyü, Yalınağaç köyü, elekli köyü, Yaylıyaka köyü, Sarmaç köyü, Seyrantepe köyü, Abdulgazi Mahallesi bunlarda toplam 5 hane böyle bir yıkık bina olarak önümüzde. Ama diğerleri tamamıyla köyler, kerpiç binalar yıkılmış durumda. Ve Van Merkez’de toplam şu anda elimizdeki bilgileri söylüyorum, 93 ölümüz var. Allah’tan kendilerine rahmet diliyorum, ailelerine başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağolsun diyorum.

Günlerdir terör haberleriyle yas tutan Türkiye, dün Doğu Anadolu Bölgesi’nde meydana gelen Van merkezli depremle sarsıldı. Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nün önce 6.6, daha sonra revize ederek 7.2 olarak açıkladığı merkez üssü Van’ın Tabanlı köyü olan depremde Başbakanlık açıklamasına göre merkezde 10; Erciş ilçesinde de 20-25 bina çöktü. Yerel kaynaklar ise Van’da iki öğrenci yurdu ve bir otelin Erciş’te de bir öğrenci yurdu ve otelin çöktüğünü bazı belde ve köylerde onlarca binanın yıkıldığını ifade etti. Çevre illerden Bitlis’te de yıkıma neden olan, Kuzey Irak ve Ermenistan’a kadar hissedilen depremde yaklaşık 50 binanın çöktüğü ve 1000 binanın da hasar gördüğü tahmin edilirken ölü ve yaralı sayısı konusunda da resmi açıklama yapılamadı. Yıkılan binalara göre 500 ila 1000 kişinin yaşamını yitirmiş olabileceği tahmin ediliyor.

13.41’de oldu

Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nün büyüklüğünü önce Richter ölçeğine göre 6.6 olarak açıkladığı, daha sonra 7.2 olarak revize ettiği, Erzurum Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi’nin 6.9, ABD’deki Jeolojik Araştırmalar Merkezi’nin de 7.4 olarak açıkladığı sarsıntı yerin 5 km altında 13.41’de meydana geldi.

Van merkez, Erciş ve Muradiye ilçeleri ile çevre illerden Bitlis’te yıkıma neden olan deprem, Hakkari ve Erzurum’da şiddetli olmak üzere Ağrı, Iğdır, Muş, Bingöl, Tunceli, Batman, Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Siirt ve Şanlıurfa ile Irak’ın kuzeyindeki Duhok ve çevre yerleşim birimleri Ermenistan’a kadar geniş bir coğrafyada hissedildi.

Yüzeye yakın

Yüzeye yakında olması nedeniyle yıkıcı etkisi büyük olan deprem sırasında telefonlar sustu, elektrikler kesildi. Depremle birlikte sokağa fırlayan vatandaşlar artçı şokların devam etmesiyle paniğe kapıldı. Birçok kişi araçlarla kenti terk etmeye çalıştı.

Van merkezde en büyük yıkım Vali Konağı’nın da bulunduğu Cumhuriyet Caddesi ile Kazım Karabekir Caddesi’nde yaşandı. İlk bilgilere göre merkezde 10 bina ile bir otel ve Maraş Caddesi üzerinde öğrencilerin kaldığı ev yıkıldı. Enkaz altında kalan çok sayıda öğrencinin kurtarılması için ekipler çalışma başlattı. Mahallelerde de çok sayıda binanın yıkıldığı ve ağır hasar gördüğü öğrenildi.
Van kent merkezinde yıkılan binaların enkazından ölenlerin cesetleri çıkmaya başladı. Enkazlarda arama kurtarma çalışması yapan ekiplerin verdiği ilk bilgilerde ölü sayısının 25, yaralı sayısının da 100’ü bulduğu ifade edildi. İl merkezinde jandarma ile çevik kuvvet ekipleri, yıkılan binalara vatandaşların girmesini engellemek için güvenlik önlemi aldı.

Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, “Kent merkezinde çöken binalar var, minareler var. Hastanelerde ambulanslar sürekli yaralı taşıyor. Vatandaşlar soğukkanlı olmalı, panikten dolayı birçok yere ulaşamıyoruz. Özellikle Erciş ve Muradiye ilçelerinde durumun daha ciddi olduğu duyumlarını aldık” dedi. Bitlis’te 400 yıllık bir caminin de minaresinin yıkıldığı belirtildi.

Hastaneler boşaltıldı

Enkaz altından yaralı çıkarılanlarla şoka giren ve sinir krizi geçiren birçok kişi ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, artçı sarsıntıların devam etmesi nedeniyle hastalar bahçeye taşındı.

Deprem Bitlis’te de büyük hasara neden oldu. Adilcevaz ilçesine bağlı Aydınlar Beldesi’nde çok sayıda ev çökerken, enkaz kaldırma çalışmaları sırasında 9 yaşlarında bir kızın cesedi çıkarıldı. Bitlis kent merkezi ile bazı belde ve köylerde de büyük hasar meydana geldi.

Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, Arapköprüsü mevkisinde de yolda seyreden bir aracın üzerine deprem sırasında kayaların yuvarlandığını ve araçta bulunanların hafif yaralandığını belirtti.

Yılmaz, “Köylerde maddi hasar olduğu ve evlerin yıkıldığı bilgisini aldık. Öte yandan iş makinelerini ve ambulansları Van’a gönderdik. 4 ambulans yola çıktı. 2 ambulans da Van’a gitmek üzere Muş’tan hareket etti. Sivil savunma ekiplerimizi de Aydınlar beldesine gönderdik” dedi.

Erzurum da hissetti

Deprem merkezde şiddetli olmak üzere Erzurum’da da hissedildi, evlerde eşyalar yıkıldı. Depremzedeler “Deprem en az Van kadar hissedildi. 30 sn sürdü, eşyalar yıkıldı. Merkez üssü Erzurum zannedildi. Burada da panik hakim” dedi.
Horasan Kaymakamı Emre Çınar, sarsıntı nedeniyle vatandaşların evden sokaklara çıktığını anlatarak, ilk belirlemelere göre herhangi bir can ve mal kaybının yaşanmadığını bildirdi. Hınıs Kaymakamı Hakan Özarslan “Depremi 10-15 saniye hissettik. Şuanda bize ulaşan bir olumsuzluk yok. Arkadaşlarımız sahada araştırma yapıyor. Karayazı’da herhangi bir sıkıntı yok. Köylerde araştırmaları başlattık. Hastanelere de intikal eden bir durum yok. İlçe merkezinde de olumsuz bir durum yok” diye konuştu.

Asfalt yarıldı

Depremin hissedildiği Muş’taki hastaneler de boşaltıldı. Muş Devlet, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanelerinde tedavi gören hastalar, depremle birlikte bahçeye fırladı.
Serum şişeleriyle bahçeye çıkan hasta ve yakınları, depremin çok şiddetli olduğunu, kapıların açılıp kapandığını söyleyerek, korktukları için dışarıya çıktıklarını söyledi.

Muş’un Bunalık ilçesinde bir minarenin yıkıldığı, Muş-Bulanık karayolunun deprem sırasında asfaltın yarıldığı bildirildi.
Muş Valisi Ali Çınar, “Bize ulaşan can kaybı yok. Yalnızca Bulanık ilçesinin Sarıpınar beldesinde bir caminin minaresi evlerin üzerine yıkıldı. Bu olayda da şans eseri ölen ve yaralanan olmadı” dedi.Bulanık Kaymakamı Ferit Görükmez ise Adıvar köyünde bir caminin minaresinin yıkıldığını, bu nedenle bazı ev ve iş yerlerinin zarar gördüğünü ifade etti.

Depremde aralarında iki tane de otelin bulunduğu çok sayıda bina çöktü. Çöken otellerden birinin Paris Oteli, diğerinin ise Erciş ilçesinde Van gölü kenarında bir otel olduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir