Araç çubuğuna atla

Uzungöl’e teleferik yapılacak

Trabzon’un önemli turizm merkezlerinden Uzungöl’e, 14 kilometre uzunluğunda, saatte 700 kişiyi taşıyabilecek kapasitede teleferik yapılacak.

Uzungöl Belde Belediye Başkanı Abdullah Aygün, yaptığı açıklamada, Uzungöl’ün, yöredeki turizm hareketinde ayrı bir öneme sahip olduğunu, beldenin eksikliklerinin tamamlanması konusunda bir dizi çalışma başlattıklarını söyledi. Kış aylarında yerli ve yabancı turist sayısının düştüğünü ifade eden Aygün, ”Çoğu insan Uzungöl’ün kış aylarında kapalı kaldığı yönünde bir fikre sahip. Oysaki biz Uzungöl’ün yazın olduğu gibi kışın da faal olması amacıyla farkındalık yaratmak ve bir neden oluşturmak istedik. Teleferik projemizde bunlardan en önemlisi” dedi.

Bu amaçla Uzungöl ile Garester Yaylası arasında teleferik kurmayı planladıklarını, uzun uğraşlar sonucunda bu projeyi hayata geçirme aşamasına geldiklerini anlatan Aygün, şöyle devam etti: ”20 Ağustos 2011 tarihinde temelini atacağımız teleferiğimizi 1.5 yıl içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Projenin toplam maliyeti 12 milyon euro. İkili kabinden oluşacak ve saatte 700 kişiyi taşıyacak teleferik, 14 kilometrelik mesafeyi 4 dakika 13 saniyede kat edebilecek. Beldemizin benzersiz doğasını teleferikten çok daya iyi şekilde görecek kişiler, eminim Uzungöl’e bir kez daha hayran kalacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir