Araç çubuğuna atla

Uluslararası yatırımcılar, Bursa’ya çok şey katacaklar

Turizm Yazarı, Recep Arısoy’un “ Turizm Profesyonelleri ve Otelleri” yazı dizisi, Time Turkey, bölge editörleri ile Türkiye’ye açılıyor.
“ Turizm Profesyonelleri ve Otelleri” yazı dizisinin konuğu, Bursa Central Hotel Müdürü Sn. Meltem Işık MISIRLIOĞLU.
Sn. MISIRLIOĞLU’nun turizm sektörüne ve Bursa turizmi hakkında çok önemli açıklamaları oldu.
Melih MACİT: Uzun yıllardır sektördesiniz ve Central Hotel’i profesyonel olarak yönetmektesiniz. Öncelikle, şahsım adına belirtmek istediğim bir şey var. Bursa gibi bir ilde, turizm sektörün de uzun süre istikrarlı görev yapan, bir profesyonel yönetici ile röportaj yapabildiğim için, kendimi çok şanslı görüyorum. Bu yüzden bu fırsatı bana vermenizden dolayı da size çok teşekkür ederim. Sizin gibi bir profesyonel yöneticinin, sektör de, nasıl ve ne şekilde başarıya ulaştığı çok önemlidir, bize Meltem Işık MISIRLIOĞLU kimdir, mesleki geçmişi ne şekilde oluşmuştur bahsedebilir misiniz?

Meltem Işık MISIRLIOĞLU: 1981 yılında Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otel Yöneticiliğinden mezun olmuş ve 30 yıldır hemen hiç ara vermeden çeşitli pozisyonlarda çalışmış, işine çok büyük bir tutku ile bağlı bir otelciyim.

Otelciliği meslek olarak seçmem ilginçtir. Çok sevip değer verdiğim dayımın bana Boğaziçi Üniversitesinde okumamı önermesi, okulun bölümlerini incelerken Turizm ve Otelciliğin kulağıma çok çekici gelmesi, ilk tercihimi kazanmam, bu sayede de ailemin ilk otelcisi olarak çizilen hayat. 1979 senesinde Çelik Palas otelinin ilk stajyeriyken mesleğe ve otelciliğe âşık olmam o gün bu gündür süren büyük bir tutku.

Mezun olduktan sonra Dilmen Otel’de resepsiyonist olarak işe başladım.1 sene sonra da o yıl açılacak olan İstanbul Dedeman’a yine resepsiyona geçtim.

İstanbul Dedeman da çalışırken, otelin housekeeperından çok etkilendim. Nadia isminde annesi Beyaz Rus, babası Alman olan bu hanım bana yepyeni bir dünyanın kapısını gösterdi.

Housekeeping departmanının bir otelin hemen her şeyinden sorumlu olması hem de toplam hizmet başarısının yakalanmasında son derece önemli yer oynaması beni çok etkilemişti.

Bir yıl sonra tekrar Bursa Dilmen Otele dönüş yaptım ama bu sefer otelin “Housekeeper”ıydım. Bu görevimin yanında otelin acente koordinatörü, grup satışı sorumlusu ve banket satışını da yapıyor, ayrıca otelin içine çok çeşitli ürünlerin bulunduğu bir hediyelik eşya mağazasını da işletme sorumluluğunu yürütüyordum.

Tam 3 yıl haftanın 7 günü, günde 18 saat büyük bir zevkle çalıştığım Dilmen Otelde görevimi tamamladığımı düşündüğüm bir zamanda Bodrum Torba tatil köyünden aldığım iş teklifi üzerine bu tesise yine Housekeeper olarak geçiş yaptım.

1986 yaz sonu Bodrum’dan ayrılıp yeni açılacak olan Ankara Etap Altınel Otel’ine Ass. Exc. Housekeeper olarak kabul edildim, burada olağan üstü güzellikte geçirdiğim 2,5 yılın sonunda evlilik nedeniyle İstanbul’a taşındığım için Etap Marmara oteline aynı pozisyona transfer oldum.
2 yıl da bu otelde çalıştıktan sonra tam 9 yıl çalışacağım Tepebaşı Etap İstanbul Otel’ine Exc. Housekeeper olarak geçiş yaptım. Toplam 13 yıl çalıştığım Etap’lar Türkiye’nin en büyük zincirlerinden biri, en değerli otelcilerin yuvası, en önemli otelcilik okuluydu.

1999 senesinde şirketin el değiştirmesi nedeniyle görevimden ayrıldım. 2001 yılında Reka temizlik&güvenlik firmasında eğitim müdürü olarak çalışıyorken Bursa’nın çok önemli ve değerli iş adamı olan Merhum Sadık Yılmaz’dan inşaat halinde olan Central Hotel’in açılış ve işletme müdürlüğü teklifini aldım, 2002 Nisan ayından beri buradayım.

Melih MACİT:
Şimdi de bize otelinizi anlatır mısınız?

Bursa’nın güzide otellerinde biri olan Central Hotel, yüksek kaliteli hizmet anlayışı ile konuklarına farklılığını hissettiriyor.

Otelimiz 2002 yılı eylül ayı’nda 3 yıldızlı bir şehir oteli mantığı ile hizmete açılmış, ancak ilk günden itibaren uygulanan titiz çalışma disiplini ve hizmet anlayışı ile kısa bir süre içinde 4. yıldızını da almıştır.

Bugün geldiğimiz nokta için şunu gururla söyleyebilirim ki, %99,9’a varan konuk memnuniyeti ve yine bu oranda konuk sadakati bizim en önemli heyecan ve motivasyon unsurumuzdur.

Otelciliğe bakış açımız; yıldız farkı gözetmeksizin: kalitenin, hizmetin, temizliğin, nezaketin, güler yüzün, ağırlamanın ve güvenliğin her zaman ve her şartta en yüksek beklentilere yanıt verecek düzeyde olmasıdır.

Otelimizin konumu son derece merkezi bir noktadadır, bir iş otelinde aradığı tüm hizmeti alabilmektedir, kendimizi sürekli geliştirmeye ve “yeni” görünümümüzü korumaya sonsuz özen göstermekteyiz, butik bir hizmet alabildiği, sıcak ama kaliteli servisi her an bulabildiği özellikli bir oteliz.

Kendimizi sürekli yenilemeye ve geliştirmeye çalışıyoruz, misafir anketlerine çok önem veriyoruz. Çalışanların eğitimli ve üst nitelikli olmaları konusunda desteklerimizi esirgemiyoruz.

Otelimizde toplantı ve her türlü özel organizasyonlar için 12- 250 kişi kapiseteli 4 ayrı toplantı salon bulunmaktadır bu salonlarda kablosuz internet olanakları, barkovizyon v.b. her türlü teknik donanım mevcuttur.
Tüm bunların yanında son derece nitelikli ve lezzetli mutfağımız tüm konuklarımıza alışkanlık yaratmaktadır.

Melih MACİT: Her otelin ve bölgenin olduğu gibi, Bursa ilinin ve otelinizin belirli bir portföyü vardır, Bursa ve otelinizin müşteri portföyünüz ağırlıkta hangi pazarlardan oluşmakta, gelecekte hangi pazarları hedeflenmektesiniz?

Meltem Işık MISIRLIOĞLU: Genel anlamda Bursa bir iş ve ticaret kentidir. Dolayısı ile bizim konuk profilimiz de iş insanları, bankacılar, ticaret ya da bilgi teknolojisi sunan yerli ve yabancı konuklardır.

Bunun yanında kentimizde çok büyük ve modern bir kongre merkezi açıldı. Çok önemli bir yatırım olan bu kongre merkezi tüm Bursa’nın refah düzeyini yükseltme potansiyeline sahiptir.
Beklentimiz bir an evvel bu kongre merkezinin uluslar arası kongre trafiği içinde hak ettiği önemli yerini almasıdır. Buradan oluşacak pazar tüm yatırımcıların, turizm sanayicisinin, esnafın beklentisindedir. Bu merkez sadece Bursa’ya değil tüm Güney Marmara’ya fayda sağlayacaktır.

Melih MACİT: Bir profesyonel yönetici ve turizmci olarak, sizin gözlemlediğiniz, Bursa ve Bursa otelciliğinde en büyük eksiklik nedir?

Meltem Işık MISIRLIOĞLU: Otelcilik pek çok yatırımcı için cazip bir sektör olarak görülse de çok fazla incelikleri ve zorlukları olan bir iş koludur. Dolayısı ile yatırımların sadece ve sadece bilinçli ellerle yapılması bu sektöre fayda getirir. Son yıllarda Bursa turizm kenti olma özelliğini ne yazık ki yitirmiştir. Oteller iş dünyasına hizmet verme yarışındadır, iş dünyasında ki olumlu-olumsuz gelişmeler hemen otellere yansımaktadır. Umudum Bursa’nın değerlerinin tekrar farkına varılıp her alanda turizm pazarına hitap edebilmesini sağlayacak, 12 ay ve haftanın 7 günü yoğunluk yaşayan üstün nitelikli tesislerin şehrimizi donatmasıdır.

Melih MACİT: Sizinde bildiği gibi sektörün büyümesiyle, eğitim çok ön plana çıktı. Otelcilikte personelin eğitimine önem verilişi, beraberinde konforulu hizmeti de getirdi. Oteliniz ile ilgili önümüzdeki yıllar da bununla ilgili bir plan, projeniz var mı, var ise bunlar nelerdir?

Meltem Işık MISIRLIOĞLU: Eğitimin önemini burada tekrarlamanın gereği yok, hepimizin ömrümüzün sonuna dek hayattan, meslekten, yeniliklerden, kopmamak için, mesleki bıkkınlığa, körlüğe uğramamamız için her konuda ömür boyu eğitim almamız şarttır. Her eğitim fırsatını değerlendiriyor, eğitime açık personeli çok önemsiyor, talebi olan her çalışanımı her zaman yönlendiriyor ve destekliyorum.

Melih MACİT: Bursa’da otel yatırımları hızlandı, inşaat halinde olan birçok otel var, bu otellerin, diğer otelleri nasıl etkileyeceğini düşünüyorsunuz?

Meltem IŞIK MISIRLIOĞLU: Ben her birinden, çok büyük heyecan duyuyor, hiç bir endişe duymuyorum. Şehrimizde ciddi sayıda yatak sayısı artışı olacak ama ben arzın talebi de beraberinde yaratacağını, Bursa’ya fayda getireceğini düşünüyorum.

Melih MACİT: Turizm otel sektörü Profesyonel yönetici sıkıntısı çekmekte, bu sıkıntıdan dolayı Profesyonel olmayan yöneticiler ile yönetilen pek çok otel var. Bu sıkıntı ister istemez işletmelere ekonomik olarak ciddi zararlar vermekte, Profesyonel yönetici ile sektörden olmayan, başka sektörden göreve getirilen yönetici arasında ne gibi fark var, işletmelere bunun etkileri nasıl dönmekte?

Meltem IŞIK MISIRLIOĞLU İşinin ehli olmayan kişi ne iş yaparsa yapsın o sektörde tehlike yaratır. En büyük tehlike ise bu sözde yöneticilerden sektörün temel yapı taşlarının zarar görmesidir. Yatırımcının çok bilinçli olması gerekir ki malını bilinçli ellere teslim etsin. Aksi halde geri dönülmez kayıplara uğraması kaçınılmazdır. Bu yüzden uluslar arası yatırımcıyı çok önemsiyor, Bursa’da ve ülkemin her yerinde görmek istiyorum.

Melih MACİT: Otel sektörün de sizlerinde bildiği gibi personel istihdamı önemli bir sorun, personel istihdamı konusunda nasıl bir yol ve strateji yürütüyorsunuz? Vasıfsız personel çalıştırıyor musunuz? Vasıfsız personeli kalifiye personel yapmak için ne gibi bir eğitim aşamasından geçiriyorsunuz? Eğiterek kazandığınız Kalifiye personeli kaybetmemek için özel bir uygulama ve çalışmanız var mı?

Meltem IŞIK MISIRLIOĞLU:
Türkiye’de her seviyede pek çok okul var. Meslek liseleri, meslek yüksek okulları, fakülteler ve kurslar. Ben Türkiye’nin artık eğitimsiz personel sorunu yaşadığını düşünmüyorum. Ancak bu okullardan nitelikli insanlar çıkmıyorsa, eğitim veren kişiler yetersizse bu sorun da zaman içinde giderilecektir.
Otelimizi açarken kimi departmanlarda deneyimsiz personeli tercih ettim. Bunda ki amacım kendi kalitemizde ve alışkanlıklarımızda çalışanlar yaratmaktı. Ama tabii ki deneyimli ve de eğitimli çalışanlarımız da bir hayli fazladır. Özellikle housekeeping departmanında vasıfsız kişileri tercih ediyorum bu sayede kendi standartlarımıza göre eğitimlerimizi vererek onlara hem meslek kazandırmış oluyor, hem de yanlış alışkanlıklarla mücadele etmemiş oluyoruz.

Departman amirlerini seçerken ise farklı tesislerde farklı deneyimlerle yetişmiş olmasına dikkat ettim. Aynı tesiste 20 sene çalışmış olmasının benim için bir önemi yok. Farklı tecrübelerle yetişmiş, farklı tesislerde farklı konumlarda çalışmış olmalarına dikkat ettim.

Hedeflerimden biri de çalışanlarımızın bizimle olmaktan mutlu ve gururlu olmasıdır. Bunu da büyük oranda yakaladığımızı düşünüyorum.
Çalışan memnuniyetini aynan konuk memnuniyeti kadar önemsiyorum. Personel değişim oranımız son derece düşüktür. Gelişmelerini destekleyen, her türlü öneri ve uygulanabilir eleştirileri hemen işleme koyabilen interaktif bir çalışma şeklimiz vardır. Konuk ya da çalışan arkadaşlarım kendi katkılarının farkına vardığında bundan büyük keyif almaktadır.

Melih MACİT: Sayın Mısırlıoğlu, bize ayırmış olduğunuz zaman için ve içten paylaşımlarınız için şahsım ve Time Turkey adına çok teşekkür ediyorum.

Meltem IŞIK MISIRLIOĞLU: Ben de size ve Sayın Arısoy başta olmak üzere tüm Time Turkey ekibine Türk turizmine yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyor, başarılar diliyorum. Turizm sektörünün özü olan insan ve meslek sevgisi yeni açılımlarınızda sizlere de güç katacaktır. Saygılarımı sunuyorum.

Ropörtaj: Melih MACİT
Haber Kaynağı: www.timeturkey.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir