Araç çubuğuna atla

Uçakta Telefona Büyük Ceza

Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) yeni idari para cezaları hakkında yeni yönetmelik taslağı hazırladı. Uçakta sigara içmenin cezası 1000 lira, uçaklara lazer tutmanın cezası 10 bin lira, uyarılara rağmen telefon kullanmanın cezası ise 500 lira olarak belirlendi.

SHGM tarafından yapılan yeni yönetmelik taslağına göre; uçakta kavga çıkaran yolcudan, uçuş emniyetini riske sokacak lazer tutmaya, uyarıya rağmen uçakta telefonla konuşmaya kadar farklı ihlallere para cezaları verilecek. Yönetmelik kapsamında verilecek idari para cezaları Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre Maliye Bakanlığınca tahsil edilecek.

TEKRAR EDİLEN İHLALDE İKİ KATI CEZA

Kural tanımaz yolcunun ihlallerden birini gerçekleştirmesi durumunda ihlale ait tutanak; uçağın kaptanı, uçağın kabin memuru ve en az bir yolcu olmak üzere toplam üç kişi tarafından hazırlanacak. Bu tutanakta ilgili kişinin adı soyadı, Türk vatandaşı ise TC Kimlik numarası, tespit edilebiliyor ise adres bilgileri yer alacak. İhlalin gerçekleştirildiği tarihi izleyen bir yıl içinde aynı nitelikteki ihlalin tekrarı halinde tekrar edilen ihlal için bu yönetmelikte düzenlenen idari para cezası ile bağlı kalınmaksızın, gerçek kişiler için 5 bin TL’yi aşmamak kaydıyla, belirlenen ceza miktarının iki katı oranında idari para cezası uygulanacak. Yine bakım kuruluşları, bakım personeli, havacılık işletmesine, yer hizmeti personeline, uçuş personeline, sağlık kuruluşlarına, havayolu şirketlerine idari para cezası verilebilecek

UÇUŞ EMNİYETİNİ RİSKE ETMEK 10 BİN TL

Uçuş emniyetini riske edecek şekilde uçaklara lazer tutmak, uçak haberleşmesine müdahale etmek veya benzer ihlallerde bulunmak 10 bin lira, uyarılmasına rağmen taşınabilir elektronik cihazları çalıştırmaya devam etmek 500 lira, uyarılmasına rağmen uçuş güvenliğine tehdit oluşturan diğer davranışlarda bulunmak 1000 lira, uçuş personeline fiziki saldırı 1000 lira, uçak içerisinde sigara içme 1000 lira.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir