Araç çubuğuna atla

TÜROFED’den TÜİK’e eleştiri: Turizm geliri istatistikleriniz yanlış

Bu yılın üçüncü dönemine ait turizm gelirlerini açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), sezonun en yoğun olduğu dönem için turist başına ortalama harcamanın 623 dolar olduğunu bildirdi. Ancak bu hesaplama yöntemi ve ortaya çıkan veriler, otelcileri tatmin etmedi. TÜİK bu yılın birinci dönemindeki turizm gelirlerinde kişi başına ortalama harcamayı 705 dolar olarak açıkladı. İkinci dönemdeki ortalama harcama ise 575 dolardı.

Son olarak TÜİK’in açıkladığı üçüncü çeyrek rakamlarına göre turizm sezonunun en yoğun olduğu dönemde yani 2011 temmuz, ağustos ve eylül aylarında turist başına ortalama harcama 623 dolar oldu. Peki nasıl oldu da, bu rakam ocak – şubat – mart dönemindeki gelirden daha az çıktı?

GÜREL AYDIN: RAKAMLAR HİÇ İNANDIRICI DEĞİL

Turizm Güncel’e konuşan TÜROFED Genel Başkan Yardımcısı Gürel Aydın, yüksek sezonda yani otel fiyatlarının bir önceki çeyreğe göre en az iki kat fiyata satıldığı bir dönemde daha düşük bir rakam açıklanmasının hiç inandırıcı olmadığını söyledi.

KİŞİ BAŞI GELİR ORTALAMA 1000 DOLAR OLMALIDIR

Türkiye’de kişi başı turizm gelirinin ortalama 1000 dolar olması gerektiğini belirten Gürel Aydın, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye, uluslararası ortalamanın altında değil, kesinlikle üstündedir. En büyük istatistik, Dünya Turizm Örgütü’nün yaptığı istatistiktir. Dünya Turizm Örgütü’nün yaptığı açıklamaya göre kişi başı ortalama turizm harcaması 977 dolardır. Biz Türkiye olarak ortalamanın altında hiçbir zaman olmadık. Hatta pahalı sayılabilecek bir ülke konumuna geldik. Dünya Turizm Örgütü’nün verilerine göre, gelişmiş ülkelerde kişi başı ortalama turist geliri 1160 dolarken, Avrupa ortalaması ise 850 dolardır. Hatta gelişmekte olan ülkelerde bile 770 dolar seviyesindedir.”

TURİZM BAKANLIĞI’NI GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ

“Bu noktadan hareketle Ocak, Şubat ve Mart aylarında 705 dolar ortalama gelir açıklayan TÜİK’in temmuz, ağustos ve eylül için ortalamayı 623 dolar olarak vermesi gayriciddi bir açıklamadır. Bu rakamlar kesinlikle doğru olamaz. Bunu her platformda tartışmaya hazırız. Daha önce de kendilerine bu konuda bilgi vermemize rağmen, bunların dikkate alınmadığını görüyoruz. TÜİK’in bu hesaplama modeli, artık güncelliğini yitirmiştir. Bir an önce Turizm Bakanlığı’nın bu işe el koymasını bekliyoruz. Bu konuda bir an önce göreve davet ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir