Araç çubuğuna atla

TUROB: Brezilya Pazarında Yükseliş Devam Edecek

Bu yıl, yaklaşık 80 bin Brezilyalı turistin ülkemizi ziyaret etmesi bekliyor. Bu yılın ilk 9 ayında, Brezilya dan gelen turist sayısı yüzde 37,76 artarak 69 bin 990 kişi olarak gerçekleşti. Brezilyalı turistler, yurt dışı seyahatleri için genellikle, kendi ülkelerinde kış mevsiminin yaşandığı Haziran-Eylül dönemini tercih ediyor.

Brezilya da etkin tanıtım yapılması halinde, İstanbul ve Kapadokya nın yanı sıra, Hatay, Mersin ve Mardin dini amaçla gelen turistlere ev sahipliği yapabilir. Kültür turlarında ise, Türkiye-Yunanistan ve Türkiye/AB Ülkeleri kombine turlar tercih ediliyor.

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB), 19 ile 21 Ekim tarihleri arasında, Brezilya- Rio de Janeiro da ABAV 2011 Turizm Fuarı na katıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Hava Yolları (THY) ile işbirliği yapan TUROB, fuar sırasında, Portekizce İstanbul Guide ve CD si ile 2 bin adet fuar katılımcılarının yer alacağı özel flyer dağıttı.

Son 26 yıldır, yılda 30 a yakın uluslararası turizm fuarına katılarak, ‘İstanbul Destinasyonu ve Türk turizminin tanıtımını yapan TUROB, mevcut pazarların yanı sıra, denizaşırı ülkelerde de tanıtım- pazarlama çalışmalarını arttırarak sürdürüyor.

Brezilya pazarındaki yükseliş devam edecek

Fuara katılan Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkan Yardımcısı Müberra Eresin, şunları söyledi:

“Brezilya, daha önce de söylediğim gibi hakikaten bizim için çok önemli bir pazar haline geldi. İstanbul dan 20 civarı otelci arkadaşımızla fuara katıldık ve beklendiği gibi çok başarılı geçti. Sonuçların bizim rakamlarımıza yansıması, kısa vadede yüzde 25-35 lerde olsa da, Brezilya dan gelecekte çok daha yüksek rakamlarda turist ağırlıyor olacağımızdan kuşkumuz yoktur. Düşünün, 190 milyon kişilik bir nüfustan bahsediyoruz ve şu anda dünyada ekonomik durumu en iyi ülkeler içinde yer alıyorlar. Tabii gelir seviyesinde belki dağılım bozuklukları var, ama varlıklı kesim seyahat etmeyi ve özellikle uzak ülkeleri görmeyi lüks olarak görmüyor. Yaptığımız görüşmelere göre, Brezilyalı turistlerin ilk tercihleri Avrupa ya seyahat etmektir. Sonrasında, Mısır, İsrail, Yunanistan ve hemen ardından da Türkiye gelmektedir. Nitekim, son dönemlerde yaşanmış olaylar nedeniyle Mısır a olan talep azalmıştır ve ilk dönemlerde Türkiye adına da dezavantaj oluşturmuştur. Sonrasında ise Brezilyalılar, ‘Yunanistan ve Türkiye ye vs gibi turlar yapmışlardır.

VEJA DERGİSİ TÜRKİYE’YE 6 SAYFA AYIRDI..
Tur operatörleri ve seyahat acentaları ile yapılan görüşmelerde, Türkiye deki konaklama sürelerinin uzadığı da sıkça dile getirilmektedir. Geçtiğimiz günlerde, Brezilya Cumhurbaşkanı nın Türkiye ziyareti bizim için oldukça iyi bir döneme denk gelmiştir ve fuardaki ve Brezilya daki Türkiye için ilgi bence bu nedenle bir kat daha artmıştır. Bu arada, ülkede en çok satan dergilerden Veja, son sayısında 6 sayfa ayırarak Türkiye için genel bir haber yaptı ve içeriğinde siyasilerden ve ülke ekonomisinden vs bahsetmektedir. Tabi bunun da, halkın üzerinde olumlu etkileri olduğu gözükmektedir. Zaten Brezilyalılar, Türkleri çok seviyor ve Türkiye ye gelen kesinlikle ikinci bir seyahati planlıyor gözüküyor.

Şu anda, özellikle İstanbul çok gündemde ve turların tamamı İstanbul da kalıyor, ikinci sırada da Kapadokya geliyor. Türkiye nin diğer bölgelerini de iyi biliyorlar, ancak talepler şu an için hem gruplarda hem de FIT rezervasyonlarda İstanbul ve Nevşehir de yoğunlaşmış durumdadır. ABAV için Brezilya dan katılımcı sayısı genel olarak geçtiğimiz yıla oranla biraz daha düşük gözüktü, zira bunun ana sebebi olarak da, fuar katılım maliyetlerinin çok yukarı çıkmış olması ifade edildi. Ancak buna rağmen, gerçekten Türkiye standı çok yoğundu ve bizim TUROB olarak götürdüğümüz tüm kitaplarımız ve CD lerimiz tükendi. Özetle, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğümüzün reklam kampanyalarına devam edebilmeleri, bizim daha fazla turist ağırlamamıza kesin direk etki sağlayacaktır.

Bir de THY nin yaptığı çalışmaların turizme çok büyük katkıları olduğunu TUROB olarak her zaman dile getiriyoruz. THY nin iyi hizmeti ve uçakların çok düzgün olması da Brezilya lıların Türkiye yi seçmelerinde önemli bir rol oynamaktadır ve tabi Güney Amerika da yeni hatlar açacak olmaları bizim için çok iyi haberlerdir. TUROB olarak, ABAV için yapılan çalışmada bize destek veren, başta kendi üye otellerimize, Kültür ve Turizm Bakanlığı na, Türk Hava Yolları na ayrıca teşekkür ediyoruz ” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir