Araç çubuğuna atla

Türkiye’de Televizyon Dizi Sektörü Ekonomisi 1 Milyar TL’ye Ulaştı

İSTANBUL – Türkiye, dünyada dizi sektörü en hızlı büyüyen ülkelerin başında geliyor. Bu yıl kıran kırana bir rekabetin yaşandığı dizi sektörünün ekonomik büyüklüğü de aynı hızda gelişiyor. Dizilere doğrudan harcanan para yılda 700 milyon liraya ulaşıyor. Yaratılan yan gelirler ve harcamalarla birlikte sektörün büyüklüğünün 1 milyar liraya ulaştığı tahmin ediliyor.
Türkiye’deki dizi sektörü tüm dünyanın dikkatini çekiyor. Nitekim Hollywood dışında en hızlı büyüyen dizi sektörü Türkiye’de bulunuyor. Ciddi bir kayıt sorunu olsa da sektörün aktörlerinin verdikleri rakamlar dizilerin yarattığı ekonominin 1 milyar lirayı bulduğunu gösteriyor.
Yeni hazırlananlar hariç şuanda 60’ın üzerinde dizi yayımlanıyor. Ortalama bölüm başı harcanan para ise 200-300 bin lira civarında. Elbette çok daha büyük bütçeli yapımlar da söz konusu. Sadece bu açıdan bile hesaplandığında dizi sektörü haftalık 12-18 milyon lira arası bir pazar oluşturuyor. Üstelik bu doğrudan aktarılan para. Bölüm başı reklam gelirinin ise 200 ile 400 bin lira arasında değiştiği ifade ediliyor. Buna sponsorluk gelirleri vb. eklendiğinde haftalık büyüklük 30 milyon liraya kadar çıkabiliyor.
Ayrıca dizilerin hazırlık süreci de 6 ile 8 ay kadar sürüyor. Bu bölümdeki tüm harcamaları yapım şirketi karşılıyor. Dizilerin yarattığı ekonomiye mekan, kostüm, ulaşım, yemek hizmetleri vb. gibi yan giderler de eklendiğinde pazarın büyüklüğü 1 milyar liraya ulaşıyor. Sektörün bu denli hızlı büyümesini reklamlar sağlıyor. Nitekim birçok dizinin saç modelinden mobilyaya kadar günlük hayatta ciddi bir moda yarattığı düşünülürse, reklam pastasından dizilerin aldığı payın her geçen gün artması anlaşılır. 90 dakikalık bir diziye ortalama 15-20 dakika reklam alınıyor.

RAKAMLARLA DİZİ SEKTÖRÜ
Şu anda televizyon kanallarında 60’ın üzerinde dizi yayımlanıyor.
Bir bölümün maliyeti ortalama 100-400 bin lira arasında değişiyor.
Her bölüm ortalama 400 bin liralık reklam geliri sağlıyor.
Her sette oyuncular dışında ortalama 100 kişilik ekipler çalışıyor.
Sponsor gelirleri 10 bin liradan başlıyor 70 bin liraya kadar çıkıyor.

8 AY ÖNCE HAZIRLIK BAŞLIYOR
Her dizi için ön hazırlık zamanı ortalama 6 ile 8 ay sürüyor. Bütçenin yüzde 5’ine yakını bu sürede harcanıyor. Yer, kostüm gibi ilk masraflar bu ön prodüksiyon bütçesinden kullanılıyor ve yapımcı şirketi tarafından ödeniyor. Dizi çekilmeye başladıktan sonra, bütçenin yarısına yakını oyuncu kadrosuna gidiyor. Bütçenin yüzde 20 bölümünü yönetmen, senarist, müzisyen gibi yapım ekibi alıyor. Teknik ekibin aldığı pay yüzde 5 iken, ekipman, dekor-kostüm, film-kaset ücreti, post prodüksiyon ve prodüksiyon giderleri için harcanıyor.

Senaryo için fikir yetmez, eğitim de şart
Dizilerin patlamasıyla her hikayesi olanı da yapımcılarının kapısında kuyruğa sokuyor. Yapımcılar ise geliştirilmemiş, temel senaryo kurallarına uymayan çalışmaları artık ellerinin tersiyle itiyor. Elbette herkesin bir fikri bir hikayesi olabilir. Peki bu iyi fikir ya da hikaye bir senaryoya nasıl dönüşecek? İşte bunun için farklı kurumlar farklı taleplere yönelik egitimler düzenliyor. Önümüzdeki aylarda senaryo adaylarına eğitim verecek bazı kurumlar ve egitim programları şöyle:

Yavuz Turgul’la “Senaryo Buluşmaları 2011”
Yapımlab tarafından düzenlenen Senaryo Buluşmaları 2011’de, sinemanın ustaları; sinemaya senaryo penceresinden bakmak ve senaryo yazmak isteyen sinemaseverlerle bir araya geliyor. Seminer programının konukları usta isimler: Yavuz Turgul, Zeynep Özbatur Atakan, Mahinur Ergun, Sertaç Ergin (Kuledibi Yazı Grubu), Cem Özkan ve Bülent Emin Yarar.

Senaryo Buluşmaları’nda Yavuz Turgul yönetmen, Bülent Emin Yarar oyuncu ve Cem Özkan müzisyen gözüyle senaryoyu anlatırken, Mahinur Ergun senaryo yazarı gözüyle drama, Sertaç Ergin senaryo yazarı gözüyle komedi, Zeynep Özbatur Atakan yapımcı gözüyle senaryoyu anlatacaklar. iletişim 0533 315 59 85 no’lu telefon ve perizan.ozlem@gmail.com Özlem Tatlıcan’dan ulaşabilirsiniz.

Pirhasan, Erkul ve Önder’den senaryo çalışmaları
Yazar Burhan Sönmez’in kurucusu olduğu Karakalem Akademi de senaryo yazar adaylarına iki farklı programla sesleniyor. Katılımcıların öğrenme ve yazma süreçlerine birlikte katıldıkları, karakter yaratma ve geliştirme gibi süreçlerin oğretildiği Senaryo Atölyesi’nin hocası Eyüphan Erkul. Senaryo Çalısmaları: Son Taslak bölümünün hocası ise Senarist ve Yönetmen Barış Pirhasan. Karakalem Akademi’de Sırrı Süreyya Önder de konuk eğitmen olarak yer alacak. www.karakalemakademi.net

Drama İstanbul’dan hem senaryo hem film atölyesi
“İyi bir senaryo için iyi bir film öyküsü, iyi bir film öyküsü için de çok güçlü bir film fikrine sahip olmalısınız” ilkesinden hareket eden Drama İstanbul’un sekiz haftalık atölyeleri de senarist adaylarını hedefliyor. Senaryo yazarı ve yönetmeni Haluk Ünal tarafından yapılacak atölyeler ‘Temel Tasarım Atölyesi’ ve ‘Proje Geliştirme Atölyesi’ olarak, iki ayrı formatta gerçekleştirilecek. Haluk Ünal son olarak Saklı Hayatlar filmini yönetmiş, film Altın Koza Film Festivali’nde finalist filmler arasında kalmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir