Araç çubuğuna atla

Türkiye’nin 2011 Rus turist hedefi 4 milyon

KEK toplantısında yer alan Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özgür Özarslan, basına yaptığı değerlendirmede 2011 hedeflerinin Rus turist açısından 4 milyon olduğunu söyledi. Rusya ve Türkiye arasındaki vizelerin kaldırılmasının iki ülke ilişkilerinin daha da gelişmesine yardımcı olacağına inandığını belirten Özarslan, “Türkiye’den Rusya’ya ziyaret katlanacak. Rusya’dan verilen bilgilere göre Moskova’yı ziyaret eden vatandaş sayısı yüzde 35 oranında arttı” dedi.

Çalışmalarda tanıtım, eğitim ve yatırıma yoğunluk verileceğini ifade eden Özarslan, her iki ülke vatandaşları daha huzurlu bir ortamda seyahat ve tatil yapabileceklerini dile getirdi. Turistlerin güvenliği ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Özarslan, “Ülkemiz çok güvenli, yalnız geçen sene mayıs ayında bir kazada Rus turistler hayatının kaybetmişti. Karayolu güvenliğini artırma açısından Turizm ve Ulaştırma Bakanlığı ortak bir düzenleme yaptı. Günü birlik turlarda belirli saat ve belirli hız sınırı kısıtlaması getirildi” şeklinde konuştu. Turizm Bakanlığı yetkilisi Türkiye’nin yaz sezonuna büyük bir özveri ile hazırlandığını da belirtti.

KEK toplantısında 7 bakanlığın temsilcisinin de bulunduğunu belirten Özarslan, “Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin’in konuşmasının başında geçen cümleler bizim için çok önemli. Turizme özel önem verileceğini ve işbirliği gelişiminde ana unsurun turizm olacağını duyurdu. Seçin’in belirttiği üzere ikili ilişkilerin odak noktasında turizm var” dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir