Araç çubuğuna atla

Türk şirketleri, Türkmenistan’ın turizm bölgesinde yeni iş aldı

Türkmenistan’da başarılı faaliyet gösteren Belda İnşaat şirketi, Türkmenistan Meclisi tarafından Avaza’da açılan çok amaçlı eğlence merkezi inşaat ihalesini kazandı.
113 milyon dolara mal olacak proje, 2013 yılında tamamlanacak. Bu anlaşmaya göre Belda İnşaat Avaza Milli Turizm bölgesinde çevre düzenlemesi de dahil olmak üzere çok amaçlı bir eğlence merkezi inşa edecek.

Türk Şahin İnşaat şirketi ise, Türkmenbaşı Bankası tarafından aynı turizm bölgesinde yaşam kompleksi inşaatına ilişkin açtığı ihaleyi kazandı. Türk şirketi, 29 milyon dolara mal olacak projeyi 2012 yılında teslim etmeyi hedefliyor. Şahin İnşaat, proje kapsamında çevre düzenlenmesi dahil olmak üzere 10 adet iki katlı villalar, eğlence merkezi, açık ve kapalı yüzme havuzları, spor merkezi inşa edecek.

Hazar Denizi kıyısındaki Avaza bölgesini 2007 yılında turizm bölgesi ilan eden Türkmenistan, Avaza’yı Antalya benzeri turizm merkezi yapmak istiyor. Avaza Milli Turizm Komitesi’ne göre, 3 ayrı aşamadan oluşan Avaza projesi için Hazar Denizi kıyısındaki 26 kilometre uzayan sahilde 5 bin hektar alan ayrıldı. Proje kapsamında modern otellerin yanı sıra sağlık merkezleri, spor tesisleri, villalar, pansiyonlar, iş merkezleri, çocuk dinlenme kampları, dinlenme tesisleri ve kültürel merkezler kurulacak.

Türkmenistan hükümetinin şu ana kadar yaklaşık 2 milyar doların üzerinde yatırım yaptığı proje kapsamında, bölgede oteller, çocuk dinlenme kampları, 7 kilometrelik suni kanal, elektrik santrali ve su arıtma tesisi inşa edildi. Bu projelerin %90’ı Türk şirketleri tarafından yapıldı.

Çok sayıda Türk inşaat şirketinin kayıtlı bulunduğu Türkmenistan’da, bugüne kadar, Türk firmaları toplam 20 milyar dolar değerinde 600’ün üzerinde projeye imza attı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir