Araç çubuğuna atla

Turizmciler Hem Cebini, Hem de Çevreyi “ LED “ İle Koruyor

Turizmcilerin giderlerinin en büyük kalemlerinden birisi olan aydınlatma elektrikten tasarruf, artık “LED “ ile çözülüyor. Artık turizmciler tesislerinde daha ekonomik olan “ Led” aydınlatmalara önem verirken hem çevreye olan duyarlılıklarını hem de enerji tasarrufu sağlayarak tasarruf sağlıyorlar. Antalya’da bulunan Baturman Enerji&Aydınlatma Firması “LED” konusunda sunduğu çözümler ile turizmcilere bu imkanı sağlıyorlar. Baturman Enerji Aydınlatma Akdeniz Bölge Müdürü Ömer Faruk Baturman verdiği bilgide, Led’in hem çevreye hem de nesıl tasarruf sağladığını şöyle açıkladı: “ LED in maddi tasarrufu ve çevresel tasarrufu yönünden bakarak iki şekilde hesaplayabiliriz. Maddi tasarrufu yaptığımız bir örnek ve yapma aşamasında olduğumuz iki örnek ile herkesin anlayacağı dilde anlatayım. Antalya’ya geldiğimiz ayın ilk günlerinde Çakırlar Bölgesinde bir yakıt istasyonunun on iki tane eski tip Kanopi armatürlerini değiştirdik. O günkü tüketimi saatlik 4800 Watt idi. Şimdi yerinde on iki adet LED Kanopi armatürü var ve şimdiki tüketimi saatte 840 Watt.Uygulama aşamasında olduğumuz bir konaklama tesisinin bu günkü aydınlatma gideri aylık 3,570 TL. Uygulama bittiğinde bu rakam 1.160 TL. olacak ve bu işletme % 68 oranında bir tasarruf sağlayacak. Yine bir alışveriş merkezinin uygulamalarına başlamak üzereyiz. Hâlihazırdaki aydınlatma giderini LED’e çevirdiğimizde yılda 44.000 TL. tasarruf edilecek. Bu sadece bir şubesi için hesaplanan rakam”dedi.

Hem çevreye, hem cebe katkı…

LED’İN çveresel etkilerini açıklayan Baturman, “ Bu sistem ile hesaplanan ekonomik kazancın yanı sıra yapılan analizde göze çarpan bir diğer nokta da, azalan elektrik kullanımı sayesinde işletmelerin CO2 salınımının düşmesi. Uygulama yapacağımız işletmelere TEMA Vakfı Karbonmetresi yardımı ile bir çalışma yaparak, CO2 salınımlarının yıllık ne oranda azaldığı ve bu sayede ülkemizde kaç adet ağaç kurtardıklarını belirtiyoruz. Bu uygulama ile dünya durdukça var olacak bir çevreci projeye imza atmış oluyorlar. Turizmden ekmek yiyen bu bölgede yaşayan herkes gibi işletme sahiplerimiz de bu katkılarını bilmekten çok mutlular. Bir diğer husus ise yine bu işletmelerimizin kullanmadıkları veya arızalanan tasarruf ampulü de dâhil her türlü floresan türevi ampulü saklama ve imha etme çalışmaları. LED sisteminde gaz yok, risk yok. Diğer yandan UV ışını yaymayan bir teknoloji oluşu da LED’lerin bilhassa tıbbi sahada tercih edilir aydınlatma komponentleri olmalarını sağlıyor. Müşterilerimiz arasında özellikle diş kliniklerinin olması, tıbbi operasyonların ışıkla yakın gözlem gerektirmeleri sebebi ile buna ispat teşkil ediyor.Hem cebe hem çevreye hitap eden bir tasarruf şekli de şu. Doğru bir şekilde üretilmiş ve uygulanmış LED Sistemli Aydınlatma aracı diğerlerine göre çok daha az ısı ürettiği için bilhassa kapalı ortam uygulamalarında klima ihtiyacını azaltıyor. Eski sistemli aydınlatma gereçlerinin hemen hepsi bir soba görevi görüyor ve bulundukları ortamı yaşanılır hale getirmek için daha fazla klima çalışması gerekiyor. Bu da hem çevreyi etkiliyor, hem de daha fazla elektrik faturası gelmesine sebep oluyor””dedi.

LED kullanan tesisler hem çevreye duyarlılıkları hem de gelen faturaların azlığı ile mutlu oluyorlar.

LED kullanan turizmcilerden Filiz İnce Petrol İstasyonu ve Lukoil Petrol Bayii Filiz İnce; Led sisteme geçtikten sonra yaptıkları kârı bizlere anlatırken, sistemin uygulanması sonrası ALS firmasının verdiği desteğin de takdire şayan olduğunu söyledi. Filiz İnce bizlere verdiği bilgide, “1 Ekim 2011 tarihinde işyerimizi yeni açtık. Çalışmalarımıza başlamadan önce istasyonumuzdaki en büyük gider kaynaklarımızdan bir tanesi ışıklandırma sistemimizdi. Bu çalışmalarımız esnasında ALS Enerji sistemi yetkilileri ile tanıştık. ALS Enerjiden Kanopi aydınlatmalarımızı değiştirdik. Bunu yapmamızdaki en büyük amacımız, enerji tasarrufu sağlayarak hem işletme giderlerini aşağıya çekmek hem de çevreye duyarlı olmaktı. Normalde bir akaryakıt istasyonunun aylık elektrik tüketimi 2,500 ila 4,000 TL arasında gelir, şu anda tam kapasitede çalışmamıza rağmen elektrik faturamız 1,500 TL. geldi. LED’i kullandıkça bu rakamın daha da düşeceğine inanıyorum. ALS Firmasının en büyük özelliklerinde bir tanesi de satış sonrası hizmet. Bu konuda da gerçekten çok duyarlılar. Ürünlerinin arkasındalar. Bu hizmeti almak her konuda uygun” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir