Araç çubuğuna atla

Turizm krizinde ilk yazar kasalı eylem

Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyeleri Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak eylem yaptı. Yaklaşık 70 esnafın katıldığı eylemde turizmde yaşanan olumsuzluklar protesto edilirken, bazı esnaflar ise eyleme yazar kasayla katıldı.

Esnaf adına açıklama yapan Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, son yıllarda sürekli eksi yönde eğilim gösteren Kemer’in ticaret hacminin son 30 yılın en kötü dönemini yaşadığını söyledi. Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası Antalya turizminin etkilendiğini, en büyük yarayı ise Kemer’in aldığını belirten Bolat Ünsal, Kemer’de yaklaşık 60 otelin açılmadığını, açık olan otellerin ise doluluk oranının çok düşük olduğunu vurguladı.

“1985 yılından bu yana hiç böylesi bir tablo görülmedi”
Esnafın durumunun çok kötü olduğuna dikkat çeken Esnaf Odası Başkanı Ünsal, şunları söyledi; “Esnafın birçoğu geçtiğimiz kış sezonunda dükkanlarını boşalttı. Haziran ayı olmasına rağmen halen dükkanlarını boşaltmaya devam ediyorlar. İlçemizde boşalan dükkan sayısı her geçen gün artmaya devam etmektedir. Kemer merkezde toplam boş dükkan sayısı 170, Çamyuva Mahallesi’nde 114, Tekirova Mahallesi’nde 52, Göynük Mahallesi’nde 57. Yani Kemer bölgemizde boş dükkan sayısının toplamı 393’tür.
İlçemizde, turizmin hareketlilik kazandığı 1985 yılından bu yana hiç böylesi bir tablo görülmedi. Günlerce siftah yapamayan esnaf var. Kamu kurumlarına karşı olan yükümlülüklerini yerine getiremedikleri için e-haciz ile karşı karşıya kalıyorlar. Doğal afetlerin yaşandığı bölgelerde ya da terörün insanların hayatını olumsuz etkilediği bölgelerde devletimiz nasıl yardım elini uzatıyorsa; bu yıl da Antalya’nın, dolayısıyla Kemer’imizin doğal afetidir. Bu da bir doğal afetin farklı yönüdür, şeklidir. Devletimiz bizlere yardım elini uzatmalıdır.”

Taleplerini sıraladı
Ünsal, esnafın kısa ve uzun vadede beklentilerini anlatarak; “Küçük esnafın tüm vergi borçları, SGK ve kredi borçları, 2B borçları bir yıl ertelensin. Esnafa 2 yıl ödemesiz sıfır faizli krediler verilsin. Geçmiş dönem borçları bir yıl ertelensin ve yeniden yapılandırılsın. Uzun vadede ise ticari alanlar dondurulsun. Yeni turizm politikası yapılsın. Yatak sayısı dondurulsun. Her şey dahil sistemine yeni çözüm getirilmeli. Turizm bölgelerindeki esnafa, kişisel gelişim, iletişim ve mesleki eğitim zorunluluğu getirilmeli” diye konuştu. Eylem sonunda yazar kasaları ellerine alan esnaf, bir süre alkışlı protesto yapıp dağıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir