Araç çubuğuna atla

Turizm için, Hisarköy Kaplıcası’nda av turizmi çalıştayı yapıldı

Yaşam Alanlarını Koruma ve Yaşatma Derneği (YAŞAD), Hisarköy Kaplıcası’nda 1′inci Ulusal Bigadiç Av ve Doğa Çalıştayı düzenlendi.

BALIKESİR- Yaşam Alanlarını Koruma ve Yaşatma Derneği (YAŞAD), Balıkesir’in Bigadiç İlçesi’nde doğa ve av turizminin geliştirilmesi, bölgede turizm hareketlerinin yoğunlaşması için, Hisarköy Kaplıcası’nda ’1′inci Ulusal Bigadiç Av ve Doğa Çalıştayı’ düzenlendi.

Yaşam Alanlarını Koruma ve Yaşatma Derneği (YAŞAD), Balıkesir’in Bigadiç İlçesi’nde doğa ve av turizminin geliştirilmesi, bölgede turizm hareketlerinin yoğunlaşması için, Hisarköy Kaplıcası’nda ’1′inci Ulusal Bigadiç Av ve Doğa Çalıştayı’ düzenlendi. Çalıştayda, av hayvanı üretiminin teşvik edilip yaygınlaştırılması konusunda görüş birliğine varıldı.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) desteklediği, Çevre Bilim Şirketi’nin, düzenlediği çalıştaya, üniversitelerden uzmanlar, ilgili bakanlıklar ve federasyonlardan temsilciler katıldı. Avcı kulüpleri yöneticileri, Termal ve doğa turizmi temsilcilerinin izlediği çalıştayda, Türkiye’nin doğa ve av turizminde emekleme döneminde olduğu vurgulanırken, YAŞAD’ın, Bigadiç Yöresinde Av ve Doğa Turizmi’nin Desteklenmesi projesi ve 1′inci Ulusal Bigadiç Av ve Doğa Çalıştayı’nın Türkiye’ye örnek gösterilmesi önerildi. Proje ve çalıştay sorumlusu Hakkı Kurtuluş Demir, çalıştayın açılış konuşmasında bilinçli avcılığın yaygınlaşması gerektiğini vurguladı.

‘TÜRKİYE’DE AV VE AVCI SAYISI BELLİ DEĞİL’

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Kırıkçı, 1990 yılından bu yana keklik ve Sülün avcılığı üzerine çalıştığını, bu avcılık türüne materyal üretilmesi gerektiğini vurguladı. Amerika ve Avrupa ülkelerinde üreterek avcılık yapıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Kırıkçı şöyle dedi:

“İngiltere 22 milyon Sülün üretiyor ve doğaya salınıyor. ABD, 1990 yılında bazı ülkelerden Sülün götürdü ve üretimini yaptı. Şimdi yılda 30 milyon Sülün üretiyor. Japonya’da ise bu rakam 100 bin. Bunların 90 bini avlanıyor, 10 bini her yıl geriye kalıyor. Japonya’da her şeyin sayısı belli. Ülkemizde avcı sayısı, tüfek sayısı, avlanan hayvanın sayısı belli değil.”

YABAN HAYATINDA UZMANLAŞMIŞ BİLİM ADAMI GEREKİYOR

100′üncü Yıl Üniversitesi öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Filiz Karadaş da, yaban hayatının sürmesi için bilgilerin paylaşılması ve uzmanlaşmış bilim insanlarının yetiştirilmesi gerektiğini vurguladı. Avrupa’daki bazı ülkelerin avcılığa ‘av ticareti’ olarak baktığına değinen Yard. Doç. Dr. Karadaş, avlanacak hayvanların çiftliklerde yetiştirilip doğaya bırakıldığını hatırlattı. Hayvanları doğaya bırakırken bile bilim insanına ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Yard. Doç. Dr. Karadaş, “Doğaya salım yaparken bilim insanlarından destek alın. Çünkü yaban hayatı saldıklarınızı yok ediyor. Yunanistan’da evcil ve yaban keklikler inceleniyor ve doğaya büyük salımlar değil küçük salımların yapılması gerekliliği ortaya çıkıyor. Salımlar doğru zamanda, doğru yerde, doğru insanlarla yapılmalı” diye konuştu.

Konuşmacıların sunumlarının ardından örgütlenme, mevzuatlar, koruma kontrol, eğitim ve üretim konularında gruplar oluşturuldu. Her grup kendi alanında doğa ve av turizmini irdeledi. Av hayvanı üretiminin teşvik edilip yaygınlaştırılması, ancak yapacak kurum kuruluşların ruhsatlandırılması, kanatlı hayvan yetiştirme şartlarının belirlenmesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Ziraat Bankası aracılığı ile üreticiye destek sağlaması, Doğa Koruma ve Milli Parklar’ın avcı dernekleri ile birlikte hareket etmesi konularında görüş birliğine varıldı. Çalıştay sonrası oluşturulan komisyonun, ‘Çalıştay Sonuç Bildirgesi’ hazırlayacağı ve gerekli kurumlara ileteceği bildirildi.

DOĞAYA 100 KEKLİK SALINDI

1′inci Ulusal Bigadiç Av ve Doğa Çalıştayı’na katılan tüm konuşmacı ve konuklar, Çalıştay sonrası Bigadiç’in Topalak köyü yakınlarında Karal Örnek Avlak Sahası’nda gerçekleştirilen 58′inci Bigadiç Av Bayramı’na katıldı. Doğaya 100 keklik salındı, çeşitli yarışmalar yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir