Araç çubuğuna atla

TUI’den Hotelbeds’in satışında inanılmaz başarı

Hannover merkezli Alman Tur operatörü devi TUI AG, bünyesinde bulundurduğu Hotelbeds SLU şirketini İngiliz Cinven Partners LLP şirketine 1,19 milyar Euro karşılığında sattı.

Oysa TUI’nin kayıtlı olduğu Frankfurt borsasının uzman ve analistleri Hotelbeds şirketinin değerini 750 milyon Euro olarak duyurmuştu.

TUI grubu satışın mekan ve zamanını iyi ayarladı ve alıcıların karşı karşıya gelmesini sağladı. Böylece sadece birkaç hafta süren satış görüşmelerinin sonucunda Hotelbeds şirketi beklenenin nerdeyse yarım milyar Euro üzerinde alıcı bulması sağlandı.

Online ve klasik tur operatörlerine oda kontenjanları satan Hotelbeds şirketinin dünya genelinde 6.150 çalışanı bulunuyor. İspanya’nın Palma de Mallorca kentinde merkezi bulunan şirket, geçen yıl içinde 4,3 milyar Euro ciro sağladı ve 69 milyon Euro net kar elde etti.

Alıcıların bu kadar hevesli olmasının asıl sebebi ise, Hotelbeds şirketinin büyüme oranı. Şirket, 2012’den bu yana her yıl ortalama yüzde 10’un üzerinde büyüme kaydetti.

TUI grubu bu satıştan elde ettiği geliri özellikle IT-altyapısı ve kruvaziyer sektörü yatırımlarına aktaracağını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir