Araç çubuğuna atla

TUI’den Drahmi’ye Göre Yunanistan Planları

Almanya’nın en büyük tur operatörlerinden TUI, Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkarılma ihtimalini göz önünde bulundurarak, buradaki otellerle daha önce yaptığı anlaşmaları yeniliyor. TUI bu amaçla Yunanistan’da çalıştığı otellere birer mektup göndererek, ülkenin Euro bölgesinden çıkarılması halinde Yunanların ödemeleri, eski para birimleri ”Drahmi” ile yapacaklarına dair teminat istedi.

Yunaistan’daki otellere gönderilen mektuplara ulaşan Bild gazetesi, şirkete ”neden böyle bir yola başvurduklarını” sordu. TUI’nin Basın Sözcüsü Robin Zimmermann, söz konusu mektubu doğruladı ve ekledi: ”Şirket olarak kendimizi kur değişikliklerinden doğacak her türlü tehlikeye karşı garantiye altına almak zorundayız.”

Bild’e konuşan Yunanistan Turizm İşletmeleri Birliği SETE’nin Başkanı Andreas Andreadis, kendilerine TUI’den gelen yeni kontratları imzalamayı reddettiklerini belirtti. ”TUI bize bu konuda baskı yapamaz.” diyen Andreadis, Yunan Turizm Bakanlığı’na gerekli şikayetleri yapacaklarını kaydetti.

Avrupa’da Yunanistan’ın başını çektiği borç krizi giderek derinleşirken, ülkenin Euro bölgesinden çıkarılması yönündeki çağrılar da artmaya başladı. Ülkenin temerrüde sürüklenmesi durumunda Avrupa’da ”domino etkisi” yapmasından korkulurken, krizin devamında İtalya’yı da yutacağı tahmin ediliyor. Yunanistan’ın Euro’dan çıkması ve Drahmi’ye geçmesi halinde bu para biriminin piyasaya sürüldükten birkaç gün içinde yüzde 60 oranında değer kaybetmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir