Araç çubuğuna atla

TUI Thomson Acente Komisyonlarında Kesintiye Gidiyor

Alman tur operatörü devi TUI’nin acentelerin komisyonlarında kesinti yapacağı haberi acentelerin büyük tepkisini çekti. Acente sahipleri TUI’nin aldığı bu kararın şirketin kendi ayağına kurşun sıkmak anlamına geldiğini belirtiyorlar.

Konuyu değerlendiren Advantage acentelerinin kurucusu Bill Munro, TUI’nin acentelere ödediği komisyonda kesintiye gitme kararının şirketin kendi ayağına kurşun sıkması anlamına geldiğini söyleyerek, kaybedenin TUI olacağını, piyasada yeterince sağlayıcı buylunduğunu kaydetti.

Munro’nun açıklaması,Thomson’un, Thomas Cook/Co-Op birleşmesinin ardından Freedom Travel Group’un artık rakip Thomas Cook’un bir parçası haline geldiğini gerekçe göstererek, komisyonlarda kesinti yapacağını açıklamasının hemen sonrasında geldi. Thomson’un açıklamasında, yüzde 10 komisyon alan düşük performanslı acentelerin komisyonlarının yüzde 7’ye, yüzde 12 komisyon alan yüksek performanslı acentelerin komisyon oranlarının ise yüzde 10’a düşürüleceği açıklanmıştı.

Bill Munro’nun açıklamasında, TUI’nin aldığı bu kararın sektor içinde rekabeti kızıştıracağını, Thomas Cook ve diğer büyük acenteler bundan kaçınırken, Thomson’un böyle bir sert rekabet sürecini zorladığı değerlendirmesi de yer aldı.

TUI’nin İngiltere ve İrlanda Müşteri Direktörü Nick Logman ise konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yapıyor: “Bizim ile çalışan acenteler için TUI önemli bir anahtar role sahip değilse, varolan komisyon oranları bu ilişkiyi yansıtmalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir