Araç çubuğuna atla

Topkapı’daki Askeri Depolar Devrediliyor

Topkapı Sarayı’nda bulunan askeri depoların Milli Savunma Bakanlığı’ndan alınarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredileceğine yönelik ilk adım 12 Haziran seçimlerinin hemen öncesinde atılmıştı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, saray içinde bulunan 19 askeri deponun MSB’ye tahsis işlemini re’sen kaldırarak, bu alanların müze yapılması talimatını vermişti. Yaklaşık 3 ay sonunda askeri depoların fiilen devrinin bugün gerçekleştirileceğini aktaran Bakan Günay, restorasyon projelerinin de oluşturulmaya başladığını kaydetti. Günay, en önemli sıkıntılarının ek kaynak ve mekan sağlanması olduğunu belirtti.

Depolar restore edilecek
Saray’ın askeri depolarında restorasyon yaptırtmak için bile 1 milyon TL’nin üzerinde ek kaynağa ihtiyaç olduğunu ve İstanbul Valiliği’nin bu konuda destek sağlayabileceğini ifade eden Günay, projelerin oluşturulmasının ardından, 2012’nin sonuna doğru restorasyona başlamayı ve iki yıl içinde de depoların tamamını boşaltarak, Topkapı Sarayı’nın her tarafını gezilebilir hale getirmeyi planladıklarını söyledi.
Topkapı’da, hediye ve ticari eşya olarak gelmiş, Çin’den sonra dünyanın en zengin Çin Porseleni koleksiyonunun olduğuna dikkat çeken Günay, Saray’ın bir bölümünü tamamen bu porselenlere ayırmak istediğini belirtti. Günay, çok geniş teşhir alanlarına ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “Elimizde 30 bin kadar silah var. Tek başına bir silah müzesi bile olur. Avlulardan bir tanesini sadece silahlar için kullanabiliriz. Çok sayıda teşhir edecek eserimiz var. Bunları yapabilmek için mekana ihtiyacımız var. O yüzden tarihi yarım adada, Topkapı’da ve o çevrede mümkün olduğu kadar tarihi binalarımızı kamu işgalinden kurtarmalıyız. Hem depo şartlarını iyileştirmek hem de sergi şartlarını sergilemek gerekiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir