Araç çubuğuna atla

THY’den Her Yıl 10-15 Yeni Sefer

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, bu yılın sonunda yolcu sayısında hedefleri olan 33 milyona, ciroda da 7 milyar dolara yaklaşacaklarını belirterek, 2012 için 38 milyon yolcu ve 7.8 milyar dolar ciro hedeflediklerini bildirdi. Yeni aldıkları ve siparişini verdikleri uçaklarla sayının artacağını ve standartlarını yükselteceklerini söyleyen Temel Kotil, “Bundan böyle iç hatlarda ve dış hatlarda standardımız artacak. İç hatlarda her uçakta tüm koltukların ekranı olacak ve ekonomide bile koltuk genişliği 32 inç olacak” dedi.

DÜNYAYA HİTAP EDİ YORUZ

Temel Kotil, Avrupa’da satın alma gücünün düştüğünü, buna bağlı olarak seyahatlerin azaldığını ve daha ucuz havayolu şirketlerinin tercih edildiğini ifade ederek, bazı havayolu şirketleri için şartların zorlaştığını söyledi. Kotil, “Oturmuş, kökleşmiş, bütün işini bitirmiş, evine uykuya giden havayolu şirketleri için bu durum zorlaşıyor. Bizim gibi dinamik havayolları devamlı bir şey yaptığı için sürekli ekstra yolcu çekiyor. Bir taraftan azalması sıkıntı getiriyor, öbür taraftan da havayolları buna cevap olarak kapasite kesiyor. Beklentimiz, 2012’de Avrupalılar’ın biraz sefer azaltacağı yönünde. Sadece Türkiye değil, bütün dünya networküne hitap ettiğimiz için her türlü azalma bize artı olarak geliyor” diye konuştu.

YÜZ DE 40 DAHA UCUZUZ

THY’nin rakiplerine kıyasla yüzde 30-40 daha ucuz bilet sattığını belirten Kotil, frekans sayılarını gittikçe artırdıklarını, daha cazip hale geldiklerini söyledi. Kotil, “Biz 2006’da 24 hat açmıştık, kârımız çok düşmüştü, ama kâr etmiştik. 2007’de bu daha büyük bir artı olarak bize geldi, dünyada kârda ilk 6’ya girdik. 2008’de akaryakıt fiyatları fırladı, herkes kapasite kesti, biz ise yolumuza devam ettik, yine kârda dünya altıncısıydık. 2009’da da ekonomik krize rağmen altıncı olduk. Bundan sonra o sürecin başlayacağını bekliyoruz” dedi.

GÖZÜMÜZ DIŞARIDA, GELİRİN YÜZDE 64’Ü YURTDIŞINDAN

Gelirlerinin yüzde 64’ünün yurtdışından olduğunu anımsatan Kotil, 2010’da 4 milyar dolarlık ihracat yaptıklarını belirterek, “Bizim gözümüz dışarıda” dedi. Etiyopya’nın başkenti Adis Ababa’ya günde 1 olan sefer sayısını yazdan itibaren 2’ye çıkaracaklarını kaydeden Kotil, “Burası bizim ihracat kapımız. Şu anda yapılan seferle Batı’yı besliyoruz. Doğu’yu beslemek için günde 2 sefer yapacağız” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir