Araç çubuğuna atla

THY Pilotlarının Yabancı Dil Seviyesi Yeterli

THY’ye suçlayıcı yayınlarını sürdürmekte olan Politikan gazetesine yönelik Kotil’den bir açıklama.” Yabancı dil seviyemiz yeterli” . . .

THY’nin basın kuruluşlarına gönderdiği açıklamasında haber yazılarının yayınlanmasından önce THY Genel Müdürü Temel Kotil’in daha önce Politiken gazetesi ile yaptığı bir röportajda dile getirdiği savunmalara bilinçli olarak yer verilmediği belirtiliyor.

Açıklamada THY’de görevli pilotların hem yabancı dil seviyesi olarak hem de mesleğin gerektirdiği bilgi ve beceri düzeyi olarak yeterli düzeyde oldukları belirtiliyor.

THY, pilotların İngilizce bilgilerinin yetersiz olduğu ve iletişim kopukluğu yüzünden bir felaketin yaşanmasının an meselesi olduğu iddiaları karşısında ise THY’den şu açıklama yapıldı, ‘2005 yılından beri THY’de görevli tüm pilotlara Uluslar arası standart İngilizce sınavlarında (TOEFL/IELTS/TOEIC) başarılı olma yükümlülüğü getirilmiştir.

THY pilotlarının ayrıca EASA (European Aviation Safety Agency) Alt kuruluşu olan Sivil Havacılık Dairesinde kurslara katıldıkları belirtildi.

Basın bildirisinde, THY’de görevli kaptan pilotların 10 bin saat 2. pilotların ise en az 3 bin saat ortalama uçuş tecrübesine sahip oldukları, test sonuçları yeterli gösterse bile pilotların bu uçuş saatlarini tamamlamaları şartı getirildiğini belirtiliyor.

THY, Politiken gazetesinin ‘adı açıklanmayan kişilerin’ ifadelerine dayanarak haberi kaleme aldığını, bunun da THY’de çalışan binlerce kişinin günlük tecrübeleri ile bir tezat oluşturduğunu bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir