Araç çubuğuna atla

THY Genel Müdürü Kotil: 2016’da Üçüncü Havalimanı Kuruluyor

İSTANBUL- THY Genel Müdürü Temel Kotil, İstanbul’da yeni yapılacak, yıllık 120 milyon kapasiteli üçüncü havalimanının 2016’da açılmasını umut ettiklerini söyledi.

Kotil, İstanbul’da yeni yapılacak, yıllık 120 milyon kapasiteli üçüncü havalimanının 2016’da açılmasını umut ettiklerinden iddialı bir şekilde bahsetmiş. Silivri’de planlanan ve master planı ortada olmayan, tasarım-konsept çalışması resmileşmemiş bu boyuttaki bir havalimanından bahsetti. Eğer bu kadar kısa sürede bu büyüklükte havalimanı açılırsa tüm ödüllerin verilmesini gerekir.

Son dönemlerde yapımı süren en büyük havalimanı, Dubai’de Jebel Ali olarak da bilinen Al Maktoum Havalimanı’dır. İnşaatı 2005 yılında başlamış yıllık yolcu kapasitesi 160 milyon olarak tasarlanan bu havalimanının 2017-2022 arasında tamamen hizmete girmesi planlanıyor. Dubaili şeyhlerin ekonomik kaynakları biliniyor. Böyle bir durumda sıfırdan bir havalimanını ancak 15 yılda tamamlayabiliyorlarsa bizim 4-5 yılda gerçekleştirmemiz mucize gibi görülüyor.

Son yıllarda geniş kapasiteli olup da sıfırdan yapılan tek havalimanı Sabiha Gökçen Uluslararası havalimanıdır. O da SSM Müsteşarlığı önderliğinde devlet eliyle yapıldı. Diğer havalimanı özelleştirmeleri aslında terminallerin yenilenmesi ve kısmi süreli olarak işletilmesine dair, adı üstünde yap-işlet-devret modeliyle gerçekleşiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir