Araç çubuğuna atla

Thomas Cook Pazar Payını TUI Thomson’a Kaptırabilir

İngiltere’de Thomas Cook hakkında yayınlanan ‘iflas ediyor’ haberlerinin ardından tüketicinin markaya olan güveninin zedelendiği ve TUI Travel markası Thomson’un ülkede pazar hakimiyetini ele geçirebileceği iddia edildi. Thomas Cook’un hisselerinin yüzde 75 değer kaybetmesi küresel turizm kamuoyunu derinden sarsmıştı. Analistler medya olumsuz haberlerine devam ederse şirket işini Thomson’a kaptırabilir yorumunu yapıyor.

Thomas Cook daha önce bankalardan aldığı 100 milyon pound’uk kredi üzerine daha yüksek borçlanma için görüşmelere başlamıştı. Salı günü ise şirket hisseleri Londra Borsası’nda yüzde 75 değer kaybetmişti. Analistler Cook’u destekleyen bankaların işlerin daha kötüye gitmesinden korktuklarını belirtiyorlar. Numiz Securities adlı şirketten Analist Wyn Ellis gelişmeleri şöyle değerlendiriyor: “Müşterilerin Cook yerine Thomson ile tatile çıkmayı daha güvenli bulmaya başlamalarından korkmalılar. Otelciler de Cook için kemerleri sıkabilirler. Çünkü bu istikrarsızlık yüzünden Thomson en iyi otel odalarını şirketin elinden kapabilir.”

Gelişmelerin ardından Thomas Cook’un geçici CEO Sam Veihagen ise hemen bir ‘işler her zamanki’ gibi açıklamasıyla piyasayı sakinleştirmeye çalışmıştı. “Veihagen “Tüm iş alanlarında ticari faaliyetlerimiz normal bir şekilde devam ediyor. Müşterilerimizin endişelenmesini gerektirecek bir durum yok” şeklinde konuşmuştu.

Thomas Cook şu anda Fransa, Rusya ve Belçika pazarlarındaki durgunluk ve İngiltere’deki iş hacminin beklenen seviyenin altında olması nedeniyle 17 banka ile ekstra kredi görüşmeleri yapıyor.

Seyahat sektörü analisti Nick Batram, Thomas Cook’un bir kaç ay evvel bankalardan sağladığı 100 milyon poundluk kredinin üstünden çok fazla zaman geçmeden yeni kredi arayışlarına girmesinin yatırımcılarda korku yarattığını söyledi. Batram, “Bu durum şirkete ve yönetime olan güveni olumsuz yönde etkiliyor. Thomas Cook’un İngiltere’deki pazar payını Thomson’a kaptıracağına dair korkular yayılıyor” değerlendirmesini yaptı.

Advantage’ın CEO’su John McEwan ise Thomas Cook’a seslenerek, kaybedilen müşteri güveninin bir an önce tekrar sağlamasını, aksi taktirde kaybolan güven ortamının tüm tur operatörlerini olumsuz etkileyeceğini söyledi ve ekledi “Olaya doğru perspektiften bakalım. 170 yıldır faaliyet gösteren Thomas Cook’un batması gibi bir durum söz konusu değil.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir