Araç çubuğuna atla

Thomas Cook, Kapatacağı Acente Sayısını Arttırdı

Finansal krizle boğuşan ve tarihinin en kötü dönemini yaşayan İngiliz tur operatörü devi Thomas Cook’un, yeniden yapılanma planı çerçevesinde kapatacağı acente sayısını 75’ten 200’e çıkaracağı belirtiliyor. Thomas Cook’un bu planı yaklaşık 1000 kişiyi işsiz bırakacak.

Yeniden yapılanma çerçevesinde oluşturduğu planı bu hafta açıklaması beklenen Thomas Cook’un, girdileri düşürmek için 200 acentenin kapısına kilit vuracağı haberleri basına sızdı. Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, plan çerçevesinde 200 acentenin kapatılmasının planlandığını açıkladı.

Co-Op ile yaptığı birleşmenin ardından dükkan sayısını bin 300’e çıkaran Thomas Cook, 8 bin kişiyi çalıştırıyor. Şirket tarafından yapılan resmi açıklamada ise, yeniden yapılanma planının, son bir gözden geçirmenin ardından, kamuoyu ile paylaşılacağı kaydedildi.

Thomas Cook’a ait Thomas Cook Airlines’ta kabin çalışanlarının bir bölümünün işten çıkarılmasına dair kararın ardından sendika ile şirket arasında gerginleşen ilşkiler, 200 acentenin kapatılmaya çalışılması durumunda daha da gerilecek. Son olarak kabin çalışanları grev oylamasına gitmiş ve ezici bir çoğunluk grevden yana oy kullanmıştı. Alınan grev kararının ardından şirket ile sendika arasında başlayan görüşmeler ise hala devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir