Araç çubuğuna atla

Thomas Cook, Bankalarla Kredi Kolaylığı Konusunda Anlaştı

Avrupa seyahat pazarında mali sıkıntı içindeki Thomas Cook grubu, bankalarla kredi kolaylığı konusunda analaştı. Kredilerin vadesinde ve koşullarında esneklik getiren bir anlaşma yapan grup, nakit seviyesinin düşük kaldığı Aralık ve Ocak aylarını rahatlatmış oldu. Anlaşma ile, uzun zamandır piyasalarda ortaya çıkan olumsuzlukların bertaraf edilmesi planlanıyor.

Öte yandan Thomas Cook, bankalarla vardığı anlaşmada, nakit seviyesinin düşük kaldığı Aralık ve Ocak ayları için 100 milyon pounluk, yeni bir kısa vadeli esneklik olanağı da kazandı.

Yeni anlaşma, ödemesi yaklaşan 150 milyonluk itfa payı ile 2014 ortasına kadar ödenmesi gereken 850 milyon Pounluk toplamı kapsıyor.

Bankalarla varılan anlaşmada belirli koşullar belirlendi. Buna göre yeniden değerlenen net borç miktarının, yıl sonunda, vergi ve faiz öncesi gelirin 4,5 katına eşit veya daha düşük seviyelerde olması isteniyor. Bu oranın daha sonrası için ise 4,25 kat olması öngörülüyor.

Bankalar, grubun, belirlenen dönemde her çeyrekte, bu kriterleri sağlaması durumunda kredi esnekliğinin devam edeceğini kabul ederken, grubun önmüzdeki yıl ödemesi gereken diğer kredilerde de benzer bir esneklikten faydalanması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir