Araç çubuğuna atla

Thomas Cook’ta İşler Yolunda Gitmiyor

Yaz sezonunda hafif artışlarla sezonu kapatan Thomas Cook’un 2011/2012 kış satışları ise beklenildiği gibi başlamadı. En önemli pazarlar olan Orta Avrupa ve İngiltere’de kış satışları geçen yılın gerisinde başladı.

Orta Avrupa ve İngiltere yüzde 6’şar ekside
Özellikle en büyük pazarlardan Almanya’nın da içinde olduğu Orta Avrupa bölgesinde kış satışlarının 2010’un aynı dönemine göre yüzde 6 ekside olduğu bildirildi. Kısa mesafeli uçuşlarda da geçen yıla oranla yüzde 3’lük bir düşüş olduğu belirlendi.

Aynı şekilde İngiltere kış satışlarında da yüzde 6’lık gerileme olduğu bildirilen Thomas Cook, buradaki kapasitesini yüzde 5 azalttı. Aynı durumun uzak mesafe destiansyonları için de geçerli olduğu belirtildi. Thomas Cook İngiltere’de ayrıca, acente satış bürolarını da azaltma yoluna gitti. Kapasite daraltma uygulamasına gidilen bir diğer pazarın da Fransa olduğu açıklandı. Thomas Cook, Fransa’da, Kuzey Afrika destianasyonlarındaki son olumsuz gelişmeleri de hesaba katarak kapasitesini yüzde 35 düşürdü.

İskandinav pazarı ve Condor artıda
Thomas Cook’un kış satışlarında artış elde ettiği en önemli bölge ise İskandinav ülkeleri oldu. Yaz sezonunda artıda olan İskandinav pazarında grup, kış satışlarında da şimdiden yüzde 6’lık bir artış yakalamış durumda. Grup bünyesindeki havayolu şirketi Condor’un da yüzde 26 artıda olduğu belirtiliyor.

Yaz sezonu hafif artışlarla kapandı
25 Eylül 2011 itibariyle sona eren yaz sezonunda ise Batı ve Doğu Avrupa satışlarında yüzde 1’lik kayıp yaşayan Thomas Cook, yüzde 3’lük ortalama fiyat artışına karşın, Almanya, Avusturya ve İsviçre’nin de içinde yer aldığı Orta Avrupa’da yüzde 1’lik hafif bir artış yakalayabildi.

İskandinav pazarındaki yükseliş hız kesmedi
Thomas cook’un yaz satışlarında en iyi olduğu bölgenin ise İskandinavya olduğu belirtiliyor. Thomas Cook yaz satışlarında İskandinav pazarında yüzde 13’lük artış elde ettiğini açıkladı. Aynı şekilde, havayolu şirketi Condor’un da yaz rezervasyonlarında fiyatları ortalama yüzde 3 artmasına karşın yüzde 6lık artış yakaladığı kaydedildi.

Yeni CEO Michael Beckett
Geçtiğimiz haftalarda CEO’su Manny Fontenla-Novoa’nın görevi bıraktığı Thomas Cook’un tepe yöneticisi arayışları ise TUI Travel’in mali işlerden sorumlu tepe yöneticisi Michael Beckett ile yapılan anlaşmayla son buldu. Beckett’in 1 Ekim 2011’den itibaren Thomas Cook’un başına geçeceği açıklandı. Ayrıca Thomas Cook tepe yönetimine, Thomas Cook’un Temmuz 2011’de devraldığı Cooperative Group acenteler zincirinin CEO’su Peter Marks’ın da yeni isim olarak dahil olduğu bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir