Araç çubuğuna atla

THK’da Torpil İddiası

Türk Hava Kurumu (THK) torpil iddiasıyla sarsıldı. İddiaya göre, THK Genel Başkanlığı bir başka kurumdan emekli olan kadın memuru işe almayı reddettiği öne sürülen 85 yıllık Kuşadası Şubesi ile 35 yıllık Selçuk Şubesi’nin müdürlerini görevden alıp iki şubenin kapısına kilit vurdu.

THK Kuşadası Şubesi’nin 25 yıllık müdürü Ali Erdem, “THK torpilli bir kadın için Roma’yı yaktı.” dedi. Selçuk Şube Başkanı Cem Öğütçü ise, “17 yıldır tek bir çiziğim yok. Çok acı bir durum” dedi. Kadın memuru 1500 lira maaşla işe alması için iki şube başkanına baskı yaptığı öne sürülen THK Genel Başkanı Emekli Tümgeneral Osman Yıldırım ise, iki şubenin disiplin kurulu kararıyla kapatıldığını öne sürdü. Kuşadası’nda Nüfus Müdürü olarak görev yaptıktan sonra emekli olan ve 25 yıldır THK Kurumu Kuşadası Şubesi’nde görev yapan başkan yardımcısı Ali Erdem’e iddiaya göre, 4 ay önce THK Genel Başkanı Osman Yıldırım telefonla arayarak F.Ö’yü 1500 lira maaşla sayman olarak işe almasını, 300 lira maaş alan geçici görevli memuru da çıkarmasını istedi. Erdem, hayır kurumunun bir memura bu kadar para vermesinin imkânsız olduğunu söyleyerek, talimata uymayarak işe almayı reddetti.

GÖREVDEN ALINDI

GENEL Başkan’ın emrine karşı çıkarak bayan memuru işe almayan Ali Erdem’e 4 ay

önce görevden alındığına dair yazı geldi. 3 sayfalık savunmasını da yazan Erdem’e görevden alınma sebebi olarak, “Genel Başkan’ın emrine uyulmadığı” gerekçesi gösterildi. Başkanın görevden alınmasından 3 gün sonra da 85 yıldır faaliyet gösteren Kuşadası Şubesi’nin kapısına kilit vuruldu, yönetim kurulu fesh edildi. Genel Başkan’ın ricasına rağmen Kuşadası Şubesi’ne alınmayan 52 yaşındaki F.Ö, yine başkanın talimatıyla THK Selçuk Şubesi’ne Sayman yardımcısı olarak göreve başlatıldı. İddiaya göre, F.Ö. işe geç gelmeye başlayıp, görevini tam olarak yapmayınca, 10 yıldır şube başkanlığı görevini yapan Şaban Cem Söğütçü ile aralarında anlaşmazlık çıktı. Şikâyetin ardından başkan Söğütçü hakkında THK Genel Başkanlığı Disiplin Kurulu, “Çalışanlarla sorun yaşadığı” gerekçesiyle soruşturma açtı. 21 Eylül’de soruşturma açılması ardından Söğütçü istifa etti. İstifanın ardından Yönetim Kurulu toplanarak, geçici olarak başkan yardımcısı Bilgi Keskin’i başkan olarak atadı. Eski başkanın istifa etmesi ardından yeni başkan görevine devam ederken Genel Başkanlık gönderdiği yazıda, “Şube Başkanı ve Saymanı arasında yaşanan olumsuz çekişmelerin bölgede kurumun itibarını zedelediği gerekçesiyle şubenin kapatıldığını” duyurdu ve kapıya kilit vurdu. Kuşadası ve Selçuk şubelerinin kapatılmasına sebep olduğu iddia edilen F.Ö. de Selçuk Meydan İşletme Müdürlüğü’ne görevlendirildi.

ERDEM: BİR KADIN İÇİN ROMA’YI YAKTILAR

THK Genel Başkanı’nın yakını olan bayanı işe almadığı için görevden alındığını belirten THK eski Kuşadası Şube Başkan yardımcısı Ali Erdem,” Yıllarca bu kuruma hizmet ettim. Zarar eden kurumu, yılda 25 bin lira kazanır hale getirdim. Kendi çabalarımla bağışlar topladım. Ama genel başkanın istediği bayanı işe almadığım gerekçesiyle görevden alındım. Ben 300 lira maaşla çalışan bir memuru işten çıkartıp, torpille gelen bir kadına 1500 lira maaş veremezdim. Hayır kurumunun parasını böyle harcayamazdım. Ben Genel Başkan’ın emrine uymadığım için görevden alındım, ama şubenin kapatılmasına anlam veremedim. Kurban bayramının yaklaştığı şu günde, THK kapalı olması çok acı bir durum. Bir kadın için Romayı yaktılar, 80 yıllık kurumu da kapattılar. ‘ dedi. Selçuk ilçesinin adını yaptığı etkinliklerle duyuran ve ilçeye Türk Hava Kurumu Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nun eğitime başlatılması için en çok çaba harcayanlardan biri olan Başkan Şaban Cem Söğütçü de ödül yerine kendisine ceza verildiğini söyledi. Görevden alınmasına sebep olan kadının önce Kuşadası sonra da Selçuk Şubesi’nin kapatılmasına sebep olduğunu belirten Söğütçü, “17 yıldır görev yaptığım şubede en ufak bir çizik ve lekem yoktur. Torpilli bayanın gelmesi ve atılan iftiralar yüzünden görevden alındım. Ben parüşütün gelmesi, üniversitenin yapılması için gece gündüz çalıştım. Selçuk’u havacılıkta verimli hale getirdim. Üstelik benim yönetimde olmadığım bir yönetim kurulunun bulunduğu şube soruşturma geçirmeden kapatılıyor. Uçuşun merkezi olan bir ilçede THK’nın bayrağının olmaması çok acı. Selçuk’da THK Üniversitesi var, ama şubesi yok. Çok komik bir durum.’ dedi.

YILDIRIM: BEN DEĞİL, DİSİPLİN KURULU KAPATTI

SELÇUK ve Kuşadası şubelerinin kapatılmasına sebep olan iddiaların doğru olmadığını belirten THK Genel Başkanı emekli Tümgeneral Osman Yıldırım, iki şubenin kapatılmasının disiplin kurulu kararıyla olduğunu belirtti. İşe başlatılan F.Ö ile yönetimin feshedilmesi ve şubenin kapatılmasıyla ilgisi bulunmadığını belirten Yıldırım,” Kuşadası ve Selçuk şubesi hakkında ciddi iddialar vardı. Bu iddiaları basınla paylaşmam imkânsız. Yapılan inceleme sonrası iki şube yönetimi feshedildi ve kapatıldı. Tamamen disiplin kurulunun yaptığı inceleme sonucu yapılan uygulamadır. F.Ö’nün işe alınmasıyla hiç bir ilgisi yoktur. Ayrıca ben F.Ö’nün işe alınması için aramadım. Ben göreve geldikten sonra 365 kişiyi işe aldım. Kapatmanın F.Ö ile hiçbir ilgisi yoktur. Eğer şubeleri kapatmasaydık, iki şube yüzünden THK zarar görür ve rezil olurdu.” dedi. Yıldırım ayrıca başkanlara haksızlık yapılmadığını, haksızlık yapıldığını iddia edenin mahkemeye başvurmasını istedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir