Araç çubuğuna atla

Termal Suyun İsrafı Önlenecek

Jeotermal Boru Hattı projesiyle termal suyun israfını önleneceği söylendi.
Afyonkarahisar Termal Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Ali Acar, geliştirdikleri ”Jeotermal Boru Hattı” projesiyle termal suyun israfını önleyeceklerini söyledi.

Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyadaki hiçbir şeyin sonsuz olmadığını, yeraltı kaynakların da bir gün bitebileceğini belirtti.

Dünyaca ünlü Afyonkarahisar termal sularının tükenmemesi için ”Jeotermal Boru Hattı” projesini geliştirdiklerini ifade eden Acar, şöyle konuştu:

”Bu projemizle bölgede faaliyet gösteren tüm oteller, sıcak su ihtiyacını 9.5 kilometre boyunca çekilen bu hattan sağlayacaklar. Buradaki amacımız termal suyun yok olmasını engellemek. Termal suyun da bir sonu var. Termal suyu dikkatli kullanırsak uzun vadede herkes bundan yararlanır. Bu proje için valilik, belediye, Afyonkarahisar Jeotermal Isıtma A.Ş (AFJET), derneğimiz ve otelcilerimiz el ele verdik.”
Bir otelin saniyede 10 litre termal su, bir başka otelin ise saniyede 150 litre termal su kullandığını anlatan Acar, şöyle devam etti:

”Bunun sebebi de otellerin bazılarının alt yapılarındaki filtrasyon sistemlerinde eksiklikler var. Bunlar yapıldığında bu su kullanımı çok aza düşecek. Kendi kuyularından aldıklarında suyu kuyudan alıyor havuzdan geçirerek dışarıya atıyor. Hem yer altı zenginliğini yok ediyor hem de çevreyi kirletiyorlar. Dolayısıyla bu suyu daha sağlıklı ve daha iyi kullanmak için mutlaka denetim altına alınması gerekir. Bu benim 6-7 yıllık hayalimdi. AFJET yöneticileriyle konuştuk ve ‘suyu esas havzasından alalım, az suyla çok iş yapalım’ dedik. Bu proje uzun istişarelerden sonra kabul gördü.”

”PROJENİN MALİYETİNİ OTELLER KARŞILAYACAK”

Projenin maliyetini otellerin karşılayacağını belirten Acar, yapımı devam eden otellerin de projeye dahil olduklarını kaydetti.

Boru döşeme çalışmaları süren ve 2 ay içinde hayata geçirmeyi planladıkları projenin yaklaşık 8 milyon liraya mal olacağını ifade eden Acar, şöyle devam etti:

”Suyun metreküpünü belli bir rakamdan alacağız. Termal hat devreye girdiği zaman herkesin ne kadar su aldığı belli olacak. Projeyle bütün otellere tek hattan su dağıtımı yapılacak. Artık, eskiden olduğu gibi herkes gelişigüzel kuyu açıp su çıkaramayacak. İsraf ettiği su da belli olacak. Daha dikkatli olacaklar ve daha düzenli kullanacaklar. Mesela, termal turizm boru hattı kurulmadan önce, yani şu anda oteller saniyede 150 litre su kullanıyorlarsa, boru hattı yapıldığında 150 litre saniye suyla 10 tane otel idare edebilecek. Halen kullandığımız suyun yüzde 30’u ile otellerin termal su ihtiyacı karşılanmış olacak. Projeye mevcut otellerin biri hariç tamamı katkı verdi. Yapımı süren ve yapılacak otellerin sahipleri de projeye katıldı.”

PROJENİN ARTILARI

Projenin otellere getirdiği artı değerler bulunduğunu belirten Acar, otelcilerin artık kendi sahalarındaki kuyunun arızasıyla ilgilenmeyeceklerini, böylece kafalarının rahat olacağını bildirdi.

Projeyle AFJET’in otellere 24 saat kesintisiz su temin etmek zorunda olduğunu belirten Acar, şunları söyledi:

”Artık otelciler, ‘kuyum göçtü, motorum arızalandı, elektrik kesildi’ gibi düşüncelerden kurtulacaklar. Çünkü merkezde AFJET’in jeneratörleri olacak. Dolayısıyla artık otelci 24 saat ‘sıcak suyun durumu ne oldu, sıcak su ne alemde’ diye düşünmeyecek. Bize satmış olduğu sudan her ne kadar kar sağlasa da bu ücret cüzi düzeyde olacak. Afyonkarahisar’da gerçek termal su Ömer Gecek Havzası’ndan çıkarılıyor. Projeyle tüm otellere Ömer Gecek Havzası’ndan çıkarılan su dağıtılacak. Isıtmada kullanılan temiz su da kapalı sistemde dolaşacağı için geri dönüşümü olacak. Yani bu suyumuz kapalı sistemden toprağa yeniden verilecek. AFJET bunu yer altına 47 derecede iade edecek. Böylece yeraltındaki su hiç eksilmeyecek. Yağan karlar, yağmurlar da eksilen kısmı tamamlayacak. Bu çalışmayla termal su israfının önüne geçip gelecek nesillere termal su gibi önemli bir değeri eksiltmeden bırakmış olacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir