Araç çubuğuna atla

Suudi Hükümeti Vatandaşlarını İsviçre Tatiline Karşı Uyardı

Zengin Suudi Arabistan vatandaşları için İsviçre çok popüler bir tatil ülkesi. Zengi,n Arap turistler genelde eşleri, çocukları ve küçümsenmeyecek sayıdaki hizmetçileriyle ‘kafile halinde’ bu ülkeye beraber seyahat ediyor.

Bu turistler İsviçre turizmine ve ekonomisine hatırı sayılı miktarda katkıda bulunuyor. Yine de İsviçre’nin Tessin kantonunda Temmuz’dan itibaren “Yüzün çoğunu kapatan her türlü başörtü’ kanunen yasaklandı.

Bu yeni yasadan tola çıkan Suudi Arabistan hükümeti kendi vatandaşlarını uyarmayı ihmal etmedi. Bölgedeki yerel kanunlara riayet etmelerini ve mümkünse en azından kadın vatandaşların Tessin bölgesini gezi programlarından çıkarmalarını istenen yazılı uyarıda, aksi davranışta İsviçre’de yasal cezalarla karşılaşacakları belirtildi.

Hükümet bu uyarıya bir de şu noktayı ekledi: “Hizmetçilerinize sahip çıkın!” Zira son dönemde bu kalabalık Arap ailelerine refakat eden çoğu kadın hizmetçinin gizlice gruptan ayrılıp, İsviçre’ye irtica etmeye çalışanların sayısı hızla arttı. Yani 15 kişi geliyorlar, 12 kişi dönüyorlar.

İsviçre basınına göre bu hizmetçilerin çoğu çok az paraya çalışan, Pakistanlı, Afgan veya Hintli kadınlardan oluşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir