Araç çubuğuna atla

Sonunda Turizm 12 Ay Oluyor

Arap Baharı`nın etkisinden çıkamayan ve başkenti Kahire`de çatışmalara sahne olan Mısır`ın bu durumu Türkiye`nin kıyı bölgesindeki otellerin doluluklarını 12 aya çıkardı.
Ünsal Ereke’nin imzasını taşıyan haberde; Geçen yıl Mısır`da başlayan olaylarla şubat ile mayıs ayları arasındaki dönemi beklemediği Rus ve Avrupalı turistin ekstra rezervasyonlarıyla geçiren oteller, ekim aralık döneminde de doluluklarını sürdürüyor. Havaların mevsim normalleri üzerine çıkması ihtimaliyle Mısır uçaklarının yönünün Türkiye`ye dönmesi ve turizm için baharın devam edeceği öngörülüyor. Yaz sezonunun ardından Antalya`ya gelen ziyaretçi sayısında artış yaşadıklarını belirten Kemer Turistik Otelciler Birliği (KETOB) Başkanı Metin Peltek, “Burada Rusların fazlalığı dikkat çekiyor” dedi.

Havalar İyi Olursa
Mısır`daki olaylardan sonra ülkedeki güven ortamının hâlâ sağlanamamış olması, hem yakın hem de vizesiz olması nedeniyle Türkiye`yi öne çıkardığını kaydeden Peltek, gelecek döneme ilişkin rezervasyon artışlarının yaşandığını da ifade etti. Peltek “Rezervasyonlara bakıldığında kasım ayı ve aralık ayına kadar sarktığını görüyoruz. Ancak burada yine havaların iyi gitmesi gerekiyor.

Rus tur operatörlerinin Mısır`da otel ve yataklarının bulunması nedeniyle uçakların yönünün bize dönmesi ancak havaların iyi gitmesiyle mümkün olabilir. Bu da gelen turist sayısını oldukça artıracaktır” dedi. Fame Oteller Grubu Genel Koordinatörü Erkut Kara ise Rus turist sayısının yaz mevsimine göre azaldığını ancak geçen yıllara göre yine de fazla olduğunu belirtti.Kara “Mısır`da yabancı yatırımcılar bulunduğu için turistik bölgeler olan Şarm El Şeyh`te olaylar çıkmıyor. Ancak yaz sezonu sonrası geçen yıllardan iyi gittiği bir gerçek” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir