Araç çubuğuna atla

Sonbahar’da Kapadokya Keyfi

Türkiye’nin peri bacalarıyla ünlü önemli turizm merkezlerinden Kapadokya, sonbaharın gelmesiyle birlikte ayrı bir güzelliğe bürünürken, ziyaretçilerine de eşsiz manzaralar sunuyor.

UNESCO tarafından 26 yıldır Dünya Mirası Listesinde tutulan Türkiye’nin ve dünyanın önemli turizm merkezlerinden peri bacalarıyla ünlü Kapadokya ve Göreme Milli Parkı, tarihi ve doğal güzellikleriyle her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Kapadokya bölgesi, sonbaharla birlikte birbirinden güzel görüntülere de sahne oluyor. Sararan yapraklar arasındaki peri bacaları, fotoğraf meraklıları için ilginç kareler oluşturuyor.

Bölgeye gelen yerli ve yabancı turistler, özellikle Göreme Açıkhava Müzesi, Zelve ve Paşağı ören yerleri, Uçhisar Kalesi, Ortahisar Kalesi, Devrent, Güllü, Aşk ve Güvercinlik vadilerinde bulunan peri bacalarını sarı hakimiyetindeki doğa içerisinde izlemenin keyfini çıkarırken, turist hareketliliği ise turizmcilerin yüzünü güldürüyor.

Bölgeyi bu yılın 10 ayında yaklaşık 2 milyon 300 bin yerli ve yabancı turist ziyaret ederken, 2008 yılına ait olan 2 milyon 140 bin turist rekoru da şimdiden kırılmış oldu. Kapadokya’yı yıl sonuna kadar ziyaret edenlerin sayısının 2,5 milyonu geçmesi bekleniyor.
Sonbahar mevsimiyle birlikte özellikle Alman, İspanyol ve Japon turistlerin bölgeye ilgisi artarken, turistler peri bacalarının sonbaharda eşsiz bir güzelliğe büründüğünü belirtiyor.
Peri bacalarını gezerken bol bol fotoğraf çeken yabancı turistler, ayrıca peri bacaları arasında deve turlarına, ATV turlarına ve balon turlarına da yoğun ilgi gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir