Araç çubuğuna atla

Sinop’tan Travel Turkey Fuarı Değerlendirmesi

İzmir de 2007 yılından beri düzenlenen Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’na Sinop ili olarak katılmaktayız. 2007 yılında 1 salonda çok az katılımla ilkini gerçekleştirdiğimiz fuarda hayal kırıklığı yaşandı. Türk Turizminin gelişmesinde ve Türkiye ile büyümesinde büyük katkıları olan TÜRSAB Genel Başkanı Sayın Başaran Ulusoy’a turizm camiası olarak desteğimizi esirgememek için her yıl katıldık.

Fuarlar tanıtımların en iyi yapıldığı, turizmin planlandığı ve kanaatlerin etkilendiği en önemli organizasyonlardır. Bu organizasyonlara kayıtsız kalan bölgelerin turizmde iddiası olamaz. Sinop, fuarları bir tanıtım fırsatı olarak görüyor ve fırsatları en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyor.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), İZFAŞ ve Hannover – Messe International işbirliği ile gerçekleştirilen 5. Travel Turkey İzmir Fuarı her geçen gün büyüyerek bu yıl 4 salonu doldurdu. 20 yabancı ülke ve 600 yerli katılımcı profesyonel stantlarla bir tanıtım yarışı içerisindeydi. Kalkınma Ajansları da son yıllarda bu tanıtım ağına dahil oldular ve turizm ailesinin bir parçası haline geldiler. Bölgeler ve yöreler turizmde marka değerlerini, turizm ürünlerini, yöre mutfaklarını, kültür ve turizm değerlerini fuarlara taşıyarak bir Türkiye Mozaiği oluşturdular.

Ege de yaşayan bölge hemşerileri de bu fuarlara destek veriyor. İzmir Sinoplular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Ayrancıgil ve yönetimine standımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Sinop Valiliği ve Sinop Belediyesi olarak gerçekleştirdiğimiz bu organizasyona Turizm Belgeli otellerimiz de destek verdiler. Türsab ve Fuar Organizatörü firma tarafından bu yıl ilk defa bahsi geçen otellere katılım belgesi verildi. Sayın Bakanımız Ertuğrul Günay standımızı ziyaret ettiler. Dernek Başkanı Hüseyin Ayrancıgil Bey, Valiliğimizce yaptırılan Sinop Kalelerinin yer aldığı bir seramik tablo hediye ettiler. Başkanımız Hüseyin Ayrancıgil, Sayın Bakanımıza Sinoplular olarak ilimize yapılan çalışmalar ve katkılarından dolayı teşekkür ettiler. Sayın Bakanımız Sinop’ta AB Projesi ve Alan Yönetimi ile birlikte Kültür sektöründe önemli gelişmeler olacağının müjdesini verdi.

Zengin bir turizm hazinesini içinde barındıran alternatif bir turizm destinasyonu olan ilimizin bilinilirliğinin arttırılması ve kültürel zenginliklerinin teşhiri bakımından çok önemli bir fırsat değerlendirmiş oluyoruz. Turizmde iddialı bir il olduğumuzu ve ilimizin dünya ile entegre olması için sürdürülebilir bir tanıtım faaliyeti içerisindeyiz.

Yoğun bir tanıtım rekabetinin yaşandığı fuarlarda en iyi şekilde ilimizi tanıtmaya çalışıyor ve olumlu tepkiler alıyoruz. Kalkınma Stratejimizi turizme bağlayarak halkımıza katma değer yaratmaya çalışıyoruz. Yeni görevine seçilen Sayın Başaran Ulusoy’u kutluyor ve başarılar diliyorum.Türk turizminin gelişmesi için nice fuarlarda buluşmak dileğiyle . . .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir