Araç çubuğuna atla

Sarkozy: ”Schengen’i Tartışalım”

AB’deki borç krizi serbest dolaşım sistemini de tehdit ediyor. Fransız lider Sarkozy, Merkel’e ortaklık teklif ederken “Schengen’i yeniden düşünelim” mesajını verdi

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Euro Bölgesi’nde borç kriziyle ilgili, “Fransa ve Almanya, bu kadar trajediden sonra kaderlerini birleştirmeye ve geleceğe beraber bakmaya karar verdi” dedi. Sarkozy, Fransa’nın Toulon kentinde yaptığı açıklamada, Almanya Başbakanı Angela Merkel’i pazartesi günü Paris’te kabul edeceğini ve birlikte “Avrupa’nın geleceğini garanti altına almak üzere ortak önerilerde bulunacaklarını” belirtti. Girdiği borç krizinden bir türlü kurtulamayan Avrupa Birliği’nde ortak dolaşımın yeniden tartışılması gerektiğinin altını çizen Nicolas Sarkozy, içinde serbest dolaşım ilkesini uygulayan ve dış sınırlarını kontrol etmeyen Avrupa’nın bu duruma dayanamaya cağını vurguladı. Fransa Cumhurbaşkanı, “bağımsız ve öyle kalacak olan” Avrupa Merkez Bankası’nın Avrupa’nın borç krizinin neden olduğu tehditlere karşı harekete geçeceğine inandığını da belirtti.

MERKEL’LE EL ELE

Yaşanılan ekonomik krizin büyük bir trajedi olduğuna vurgu yapan Sarkozy, “Fransa ve Almanya, bu kadar trajediden sonra kaderlerini birleştirmeye ve geleceğe beraber bakmaya karar verdi” şeklinde konuştu. Fransız lider, Fransa’nın Almanya ile yeni bir Avrupa anlaşması için “mücadele edeceğini” de belirtti. Sarkozy sözlerini şöyle sürdürdü: “AB’de kararlar “nitelikli çoğunlukla” alınmalı. Avrupa’nın stratejik ve siyasi seçimler yapması için işbirliğine gitmek önemli.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir