Araç çubuğuna atla

Sarıkamış İlçesindeki Bayraktepe Kayak Merkezi’nde Kayak Sezonu Açıldı

Kültür ve kış turizmi açısından Türkiye’nin sayılı kayak merkezlerinden olan Sarıkamış, kış turizmini doyasıya yaşamak isteyen kayak severleri konuk etmek için start aldı.

Bayaraktepe Kayak Merkezi’nde düzenlenen AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan ve Prof. Dr. Yunus Kılıç da katıldı. Bayraktepe Kayak Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Sarıkamış Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, Sarıkamış’ın kristal karıyla dünyada Alplerden sonra ikinci mek’n olduğunu ve burada çığ tehlikesinin bulunmadığını söyledi.

Sarıkamış Kaymakamı Ermiş, “Sarıkamış kayak tesisleri Türkiye’de değil, hakikaten Dünya’da çok önemli, çok kendine özgü özellikleri olan bir kayak tesisi kısaca bunları sıralayacak olursak her şeyden önce ulaşım imk’nı çok kolay İzmir’den İstanbul’dan Sarıkmış’a gelip kayak yapmak en fazla 2 saatinizi alır. Şehir merkezine 2 kilometre mesafede Kars’a Havaalanına 54 kilometre mesafede 20-30-50 metre dağa tırmanmak zorunda kalmıyorsunuz. En önemlisi bu. Milli park alanı içerisinde 2 bin metre üzerinde
sarıçam ormanlarının olduğu, Alplerle beraber dünyada nadir ikinci mek’n, burada çığ tehlikesi yok. Son derece güvenli bir kayak merkezi 25 kilometre pist uzunluğuna sahip. 4 bin 850 metre bilgisayar donanımlı telesiyeji var” dedi.

SARIKAMIŞ’TA KAYAK YAPIP BEĞENMEYENLERİN MASRAFI BENDEN

AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, Sarıkamış’a gelip kayak yaptıktan sonra dönüşte memnun kalmayanlarının masrafını karşılayacağını ifade etti.

Prof. Dr. Kılıç, “Sarıkamış için bugün aslında bir bayram. Çünkü Sarıkamış bu bayramı dört gözle bekliyor. Bugün bu coşkuyu bu sevinci paylaşıyoruz. Aklından kayak geçmeye başladıktan sonra Sarıkamış ile alakalı lütfen bir araştırma yapsınlar. Güzel tesisler var. Güzel bir ortam var. Hijyenik oteller var. Ben buraya gelmek isteyenlere bir Karslı olarak bu garantiyi vermek istiyorum. Buradan giderken, Sarıkamış’a gelip kayak yapıp döndükten sonra hale memnun değiller ise hale biz buraya niye geldik
diyorlarsa söz veriyorum bütün masraflarını ben üstleneceğim” diye konuştu.

Sarıkamış’ın şehitler diyarı olduğunu belirten AK Parti Milletvekili Ahmet Arslan, ise yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Sarıkamış’ın şehitler diyarı, Sarıkamış’ın birçok tarihi ve kültürel değeri var. İnsanlar bunu da biliyor. Yine insanlar biliyorlar ki 54 kilometre mesafedeki bir Kars’ta da sadece Sarıkamış’ın kar kalitesi değil. Kültür ve Turizm anlamında inanç turizmi anlamında gerek Sarıkamış’ın gerek Kars’ın çok ciddi değerleri var. İnsanlar aynı zamanda onları da görebiliyor.”

Türkiye’de kayak sezonunu açan ilk kayak merkezinin Sarıkamış olduğu dikkat çekerken, kayak merkezinde kar kalınlığının 50 santim olduğu vurgulandı. Sarıkamış’ta kayak sezonu açılışında renkli görüntüler vardı. Kar üstünde folklor gösterisinin ardından kayakçıların gösterisi ile devam eden açılış töreninde Kars’a has kaz eti konuklara ikram edildi. Açılışa katılan kayak severler kristal kar üzerinde kaymanın tadını gönüllerince çıkardılar.

Sarıkamış Bayraktepe Kayak Merkezi’nin en önemli özelliği ender bulunan Kristal kara sahip olması ve yılın birçok günü güneşli olmasına rağmen karın özelliğini kaybetmemesi. Çığ tehlikesinin olmadığı Kayak Merkezi’nde pistler sarıçam ormanları ile çevrili olduğundan rüzgar almıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir