Araç çubuğuna atla

Sarayda Fotoğraf Çektirmek Bin 500 TL

TBMM, bütçe hazırlık döneminde, saray ve kasırlara ilişkin ziyaret ve etkinlik ücretlerini yeniden belirledi. Bu çerçevede “Milli Saraylar Daire Başkanlığı’na Bağlı Birimlerde Fotoğraf Çekme ve Görüntü Alma Yönetmeliği” değiştirilecek.

Meclis Başkanlığı, saray ve kasırlarda 1 saatlik fotoğraf çekimi için gelin-damattan 1500 TL alacak. TBMM Başkanlık Divanı’nda önümüzdeki hafta ele alınacak yönetmelik değişikliğine göre, bundan böyle gelin ve damatlar istedikleri gibi saray ve kasırların bahçesinde fotoğraf çektiremeyecek.

DOLMABAHÇE VE BEYLERBEYİ HARİÇ

Düzenlemeye göre, Dolmabahçe ve Beylerbeyi Sarayları hariç, Meclis’e bağlı Milli Saraylar bünyesindeki tüm tarihi yerlerin dış mekanlarında bir saatlik çekim bedeli olarak 1500 TL ödenerek düğün fotoğrafı çekilebilecek. Başvurunun önceden yapılması ve ücretin yatırılıp dekont getirilmesi halinde çekime izin verilecek.

TALEP ÇOK

Değişikliğin gerekçesinde, “Milli Saraylar’a bağlı mekanlarda yoğun olarak gelin-damat fotoğraf çekimi talepleri geldiği, tarihi mekanların güvenlik ve korumasının kontrollü olarak sağlanması amacıyla ücreti karşılığı çekimlerin uygun olacağı” belirtildi.

Yönetmelikle Dolmabahçe Sarayı’nda olduğu gibi, Beylerbeyi ve Yıldız Şale’nin iç mekanları da ürün, film ve firma tanıtımlarını konu alan reklam fotoğrafı çekimlerinde kullanılmayacak.

LOUVRE’A BAK

Dolmabahçe Sarayı’nın, Milli Saraylar Daire Başkanlığı etkinliklerine açık olan ünlü Medhal Salonu, ülkeye prestij kazandıracak etkinliklere, TBMM Başkanı’nın onayı ile açılabilecek.

Saray ve kasırların gezi biletlerine yüzde 100 zam yapıldı. Yeni tarifeye göre, Dolmabahçe Selamlık 30 TL, Harem 20 TL, her ikisi 40 TL karşılığı gezilebilecek.

Zammın gerekçesi açıklanırken Versailles Müzesi’nin 50 TL, Louvre Müzesi’nin 63 TL, Alhamra’nın 123 TL, Buckıngham’ın 45 TL, Hampton Court Sarayı’nın 46 TL karşılığı gezilebildiği vurgulandı.

HAS BAHÇEYE ZAM

Padişahların kullandığı has bahçeleri etkinliklerde kullanmak isteyenler de yüklü bir miktar ödemek zorunda kalacak.

Dolmabahçe’deki has bahçenin kira bedeli, hafta içi 80 bin TL’den 100 bin TL’ye, hafta sonları ise 100 bin TL’den 120 bin TL’ye çıkarıldı. Harem bahçesi ise 20 bin TL’ye kiraya verilmeye devam edilecek. Beylerbeyi has bahçe için bu rakam 75 bin TL oldu. 40 bin TL olan harem kirası, 50 bin TL olacak.

Dolmabahçe hasbahçe ve Beylerbeyi has bahçe ile harem bahçesi dışında tüm mekanlar, kişi kurum ve kuruluşlara, kültürel bilimsel ve geleneksel etkinlikler için kiraya verilebiliyor.

Dolmabahçe has Bahçe ile Beylerbeyi has bahçe ve Harem bahçesi ise, TBMM Başkanı onayı ile ancak uluslararası prestij sağlayacak etkinlikler için tahsis edilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir