Araç çubuğuna atla

Safranbolu’ya Gelen Turist Sayısı Arttı

Tarihi konaklarıyla ünlü Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, 2000’de konaklayan 63 bin turist sayısı, tanıtım çalışmalarının yanı sıra ulaşım imkanlarının kolaylaşmasıyla 2010’da 160 bine, bu yılın 10 ayı itibariyle ise 180 bine yükseldi.

Anıt eserleri, kanyonları ve mağaralarıyla da kültür turizminin gözdesi olan Safranbolu’da, genellikle üç katlı, 6-8 odalı, ihtiyaçlara uygun tasarlanmış, estetik biçimde şekillendirilmiş evleri görmeye gelen turistlerin sayısı 60-70 bin seviyelerinden son yıllarda 150 bini aştı.

Geçen yılın 10 ayında 115 bin 891 yerli, 20 bin 378 yabancı turistin konakladığı Safranbolu’da, 2011’in aynı döneminde 130 bin 250 yerli ve 49 bin 770 yabancı turist ağırlandı.

Karabük Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede konaklayan turistlerin 3 katı kadar günübirlik turist bulunduğunu, son 10 yılda yaklaşık 3,5 milyon turisti ağırladıklarını söyledi.

Tarihi eserleri korumadaki başarısıyla dünyada ünlenen ilçenin ”açık hava müzesi” niteliği taşıdığını anlatan Şahin, ”Safranbolu kültür turizminin başkentidir. Turistler, tarihi mirasın içinde adeta zamanda yolculuk yapıyor. Türkiye’nin ve dünyanın farklı bölgelerinden konuklar ağırlıyoruz” dedi.

Safranbolu’ya gelen turist sayısının arttırılmasına yönelik tanıtım çalışmalarının yanı sıra projeler hayata geçirdiklerini ifade eden Şahin, şöyle devam etti:

”Her geçen yıl misafir sayımız artıyor. Buna bağlı olarak yatak sayımızı da yükseltiyoruz. Bölünmüş yollar sayesinde ulaşımın kolaylaşması turist sayımızın artmasına katkı sağladı. Artık otomobille Ankara’dan 1,5, İstanbul’dan 3,5 saate Safranbolu’ya ulaşmak mümkün. Geçmişte ulaşım 2 kat daha uzun sürüyordu. Şu anda ülkemizin her ilinden turist ağırlıyoruz. Bunun yanında Tayvan, Romanya, Güney Kore, Fransa, Japonya, Kanada, Almanya ve İsrail gibi ülkelerden turistler de ilçemize gelerek konaklıyor. Bu açık hava müzesini dünyanın dört bir köşesinde durmadan tanıtmaya devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir