Araç çubuğuna atla

Rusya’da Turizm Fuarı Savaşını Kim Kazanacak?

Rusya’da resmen fuar savaşı yaşanıyor. Milli şirket organizasyonu sayılan Intourmarket’e çok sayıda Rus yetkili katıldı. Intourmarket bittikten sonra rakip fuar MITT başlıyor. Bu yıl Teztour ve Coral Intourmarket’i Pegas ve Anex ise MITT’e katılmayı tercih etti.

Rusya’dan haberler sunan turkrus.com, Intourmarket ile ilgili notları okuyucularıyla paylaştı. Sizlere aktarıyoruz:

NEDEN HALA ESKİ TANITIM FİLMİ?
Yeni turizm sezonuyla birlikte Türkiye’nin yeni reklam kampanyası da başladı. Geçen yılki tasarım ve medya satın alma şirketleri bu yıl da ihaleyi kazanmıştı. Ancak TV reklam kampanyalarında son yıllarda artık ezberlenen film hiç değiştirilmeden bu sezon da vizyona girince, TürkRus.Com nedenini Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a sordu:

Intertour Moskova Turizm Fuarı’nın açılışı sonrası gazetecilerle sohbeti sırasında konu reklam filmlerine de geldi. TürkRus.Com olarak Günay’a sorduk:

“Son yıllarda Türkiye çok başarılı yönetmenler çıkardı. Dünya çapında ödüller alan yönetmenlerimizle gurur duyuyoruz (Örnek: Nuri Bilge Ceylan, Fatih Akın, Ferzan Özpetek, Derviş Zaim ve diğerleri). Hal böyle iken Türkiye Rusya’da TV reklam kampanyalarında 4-5 yıldır aynı reklam filmini kullanıyor. İspanya dahil diğer ülkeler çok yaratıcı kampanyalar yaparken, bu kadar başarılı yönetmenlerimize rağmen Türkiye’nin bu standart, eskimiş filmi göstermesi sizce neden?”

YENİ FİLM İHALESİNE ÇIKILACAK
Bakan Günay yanında oturan Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özarslan’a döndü. Özarslan “Bu konuda ihale şartnamesi hazırlanıyor. Yeni film ihalesi çıkacağız” dedi.

Bakan Günay da, “Elbette daha güzel filmler yapmalıyız. Bu konuda da bakın çalışma yapılıyor. Sözünü ettiğiniz değerli yönetmenler zaten çevirdikleri filmler, yurtdışında aldıkları ödüllerle Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağlıyorlar. Ama bu şekilde de katkıları önemli olur” dedi.

Şimdi yeni TV reklam filmi şartnamesinin açıklanması, yeni ihalenin yapılması dört gözle bekleniyor. Ancak bu yıla yetişmesi zor görünüyor…

İKİ FUAR ARASINDA YARIŞ
Moskova’da fuar organizasyonu savaşları son hızıyla devam ediyor. Bir yanda bu yıl 19’uncusu yapılacak olan, Londra merkezli bir organizasyon olan Uluslararası Moskova Turizm Fuarı MITT var. Expocenter’da düzenlenen bu fuara tüm dünya katılıyor. Bu fuarı Londra merkezli büyük bir uluslararası grup düzenliyor.

Son yıllarda yıldızı parlayan Azeri kökenli işadamı, Aras Agalarov’a ait Crocus Expo, bu büyük pastayı bölmek için yıllardır çalışıyor. Rus hükümetinin de “milli şirket organizasyonu” olduğu için verdiği açık destek sayesinde Crocus Expo fuar vitrinine çıkmaya başladı. Bu destek dün kendini belli etti. Rusya Spor, Turizm ve Gençlik Bakanı Valeri Mutko ile çok sayıda bölge valisi, fuarın açılış törenide sahneye çıktı.

Agalarov’un şirketi Önce MITT’nin girmediği “kıl turizm fuarı”na el attı. Şimdi de MITT’den hemen önce kendi yaz turizm fuarını düzenliyor. 17-20 Mart arası “Intourmarket 2012” bittikten sonra, 21 Mart’ta rakip fuar MITT başlayacak. Ülke katılımlarının büyük bölümü hala MTT’de. Aras Agalarov ve ekibinin uzun süreli çabaları sonunda en büyük destinasyon olan Türkiye artık iki fuara da katılıyor. Türk şirketlerinin bir kısmı Intertourmarket’e, ama büyük bölümü yine MITT’ye katılacak.

TÜRK RUS EVLİLİKLERİ
Bakan Günay’ın dün fuar alanındaki sohbeti sırasında konu Türk-Rus evliklerine de geldi. Günay, “Sahi bu konuda bir rakam var mı?” diyerek, yanında oturan Elçi Müsteşar Fatma Ceren Etiz’e sordu. Etiz, bazı kaynaklarda 100 bine kadar rakamlar ifade edilse de aslında 60 bin civarında bir karma evlilik tahmini yapıldığını vurguladı. Günay, “300 bin diyeni bile duydum” diye şaşkınlığını dile getirdi.

Günay fuar alanını gezdiği Türk turizmcilere moral verdi. “Geçen yıl büyük başarıya imza attınız. Yaptığınız işle Türkiyemize büyük katkı sağlıyorsunuz. Rus turistlerin Türkiye’den memnuniyeti gittikçe artıyor” dedi. Bu arada Türk standında bir hanım ney sanatçısının minik konserini de dinleyen Bakan, sanatçıyı tebrik etti.

“Intourmarket 2012” fuar organizasyonu Türkiye Moskova Büyükelçiliği Kültür ve Turizm Müşaviri Celal Kılıç’ı ödüllendirdi. President otelde gerçekleşen törende Kılıç ödülünü Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Genel Sekreteri Talep Rifai’nin elinden aldı. Cihan’a konuşan KıIlıç, Türkiye’ye gelen turistlerin yaklaşık 1000 dolar civarında ülke ekonomisine katkısı olduğunu, geçen yıl Türkiye’yi ziyaret eden 3,5 milyon Rus turistin Türk ekonomisine yaklaşık 3 milyar dolar civarında katkısı olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir