Araç çubuğuna atla

Rusya ve AB, Vizesiz Seyahate Hazırlanıyor

AB ve Rusya arasında uzun zamandan beri devam eden vizesiz seyahat görüşmelerinin bu yıl sonunda bir yol haritası ile sonuca bağlanması bekleniyor. En önemli aşamalardan biri Aralık ayında geçilecek.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a göre Moskova’da yapılan görüşmelerden olumlu sonuçlar çıktı. Yapılan çalışmalara göre; kısa süreyi kapsayan vizesiz seyahate ulaşılacak olan süreçte, atılacak adımlar belirlendi.

AB yetkilileri ile üzerinde anlaşılan yol haritasının, Aralık ayında yapılacak olan AB- Rusya Doruğu’nda karara bağlanması umuluyor.

2002 yılından beri AB ile vizesiz seyahat görüşmelerinde bulunan Rusya bu yılın bahar aylarında AB ile atılması gereken ortak adımların neler olacağı konusunda bir ön anlaşmaya varmıştı.

İki taraf arasında; biometric pasaportların tanımlanması, illegal göçün önlenmesi, terör ve suçluların takibi konularda ana prosedürler belirlenerek Haziran ayındaki toplantıda ele alınmıştı. Ancak politik nedenlerle tan bir karar alınamamıştı.

Öte yandan vizesiz seyahatin AB-Rusya turizm hareketlerine nasıl etki edeceği konusunda hazırlanan bir anket çalışmasına göre, kolaylaştırma gelirse Ruslar’ın yüzde 92’si AB’ye daha fazla seyahat etme eğiliminde olacaklarını açıkladı.

Ruslar’ın AB içinde en fazla gitmeye istekli olduğu ülkeler ise Almanya, İtalya, Fransa olarak sıralandı. Öte yandan İspanya ve Yunanistan arka sıralarda yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir