Araç çubuğuna atla

Rumkale Yerli ve Yabancı Ziyaretçilerini Bekliyor

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve Hristiyanlarca kutsal sayılan tarihi Rumkale, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

Gaziantep Özel İdaresi ve Yavuzeli Kaymakamlığının girişimleri ile turizme kazandırılan Rumkale’de, Türk-İslam döneminde yapılan birçok eser yer alıyor. Türk-İslam sanatlarına da rastlanılan kalede bir de mescit bulunuyor.

Gaziantep’in Yavuzeli ilçesi sınırlarında bulunan Rumkale’nin tanıtılması için büyük uğraş veriliyor. Yürütülen projeler sayesinde, bölgeye gelen turistlere rehberlik ve tekne hizmeti veriliyor. Bölgeye ulaşım zorluğu çekenleri düşünen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, her pazar belediye önünden otobüs kaldırıyor. Rumkale ve çevresini gezen şehir halkı, geldiği otobüsle evine dönme imkanı buluyor.
Rumkale’nin tanıtımına yönelik yapılan çalışmalar bölge ekonomisini de canlandırıyor. Rumkale’ye yakın Kasaba köyü halkı, bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlere rehberlik ve Fırat nehrinde tekne turları hizmeti vererek kazanç sağlıyor.

Doğal güzelliklerin yanı sıra tarihe de tanıklık eden turistler, Urartu, Babil, Sümer, Selçuklu ve Osmanlı gibi birçok medeniyetin izlerini taşıyan yapıların yanı sıra suya gömülmüş, sadece minareleri dışarıda kalan iki cami, bir döneme damgasını vuran Rumkale, eşsiz mozaikleri dünyanın gündemine oturan Çingene Kız’ın kenti Zeugma antik kentini görme fırsatı yakalıyor.

Zeugma ile Rumkale arasındaki 39 kilometrelik güzergah, tarihi ve doğal güzellikleri de içinde barındırıyor. Tura katılan yerli ve yabancı turistler, gezi sonunda hayranlıklarını dile getiriyor.
Geçen yıl İstanbul Haliç’te başlayan ”2010 Architon Dünya Offshore Şampiyonası” Türkiye turuna Rumkale sularında devam etti. Dünya Motonotik Federasyonu (UIM) ve İstanbul Offshore Kulübü (IOC) tarafından 2003 yılından beri düzenlenen, 2008’den başlayarak ”Dünya Şampiyonası” kategorisine alınan organizasyonun 2010 yılı 9. ve 10. ayağı Yavuzeli Rumkale’de koşuldu.

Geçtiğimiz günlerde Gaziantep’e gelen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç da beraberinde getirdiği Gençlik ve Spor Bakanlığı bürokratlarına Rumkale’de su sporları odaklı inceleme gezisi yaptırdı. Bakanlığın uygun görmesi halinde Rumkale yine su sporlarına ev sahipliği yapabilecek.
Hristiyanlar tarafından önemsenen Rumkale’de, Hz İsa’nın havarilerinden Yuhanna’nın İncil’leri burada yazdığı daha sonra Beyrut’a kaçırıldığı öne sürülüyor. Kalede Aziz Nerses Kilisesi’nin yanı sıra bir mescit, kale içi pazarlar ve çok sayıda tarihi kalıntının olduğu görülüyor.

RUMKALE’NİN ULUSAL VE ULUSLARARASI TANINIRLIĞI ARTIRILACAK

Gaziantep İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cafer Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rumkale’nin ulusal ve uluslararası tanınırlığını artırmak için çalışmalarını hızlandırdıklarını söyledi.
Rumkale’nin Gaziantep’in çok önemli kültür ve turizm varlıklarından biri olduğunu belirten Yılmaz, kale üzerindeki taş evleri, kafetarya ve butik otel haline getirmeyi planladıklarını, restorasyonun ilk ayağının geçen yıl tamamlandığını hatırlattı.

1 milyon lira kaynakla kalenin doğu ve batısındaki güzergahı yürüyüş bandı haline getirdiklerini anlatan Yılmaz, şöyle konuştu:

”İnsanlar kaleye çıktıklarında bölgeyi çok rahat bir şekilde gezecekler. Güvenli ulaşım olmazsa o bölgeye turist çekemezdik. Bu yönde çalışmalara da ağırlık verdik. Özel İdare Genel Sekreterliği olarak Rumkale’ye Yavuzeli üzerinden bağlanan 34 kilometrelik yolun genişletilmesine başladık, yolun genişliğini 12 metreye çıkarıyoruz.

Nizip’ten karayolu bağlantısı yoktu. Nizip Kaymakamlığı ve İpekyolu Kalkınma Ajansı ortaklığında Nizip’in Kamışlı köyünden Rumkale’ye bağlantıyı sağladık. Yaklaşık 5 kilometre asfalt yol yaptık. Bir sonraki hedefimiz Kamışlı köyünden kaleye yürüyerek inmek. Yavuzeli’nden gelince su yolu ile geçmeniz gerekiyor. Ama Nizip’ten gidince yürüyerek kaleye ulaşabilirsiniz. Kaleye ulaşımı ve kalenin restorasyonunu 2012’de önemli ölçüde bitirmiş olacağız.”

‘OFFSHORE ŞAMPİYONASI” RUMKALE’NİN TANITIMA BÜYÜK KATKI SAĞLADI”

Yılmaz, geçen yıl düzenlenen ”Offshore Şampiyonası”nın Rumkale’nin tanıtıma büyük katkı sağladığını vurguladı.

Yılmaz, su yolunda sosyal tesislerin olması gerektiğini, bu düşünceden hareketle de bu çalışmalara ağırlık vereceklerinin altını çizdi.

Yılmaz, ”İnsanlar buraya geldiklerinde birşeyler yiyecek, birşeyler içecek ki gününü değerlendirsin. Rumkale’de sosyal tesisler açacağız. Turlarımızı daha güzel yapmak için 100-150 kişilik bir tekne alacağız. Gaziantep Valisi Erdal Ata’nın da bu yönde desteklerini alıyoruz” diye konuştu.
Denizcilik Müsteşarlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte su yolu güzergahında iskeleler yapacaklarını belirten Yılmaz, projelerin yapıldığını, mali kaynağı beklediklerini dile getirdi.

Gaziantep’in tanıtımı için önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini ve bu kapsamda tüm kurumların üzerine düşeni yaptığını kaydeden Yılmaz, şunları anlattı:

”Ciddi bir gayret ve koordinasyon içerisinde çalışıyoruz. 2023 hedefimiz Gaziantep’e 5 milyon turist çekebilmek. Bunu yakalamak için tüm değerlerimizi tanıtıp, insanları buraya çekmek istiyoruz. Rumkale’de bu hedefimizde çok önemli bir değerimiz. Sporu da işin içine katalım istiyoruz, dalış sporları, su sporları da yapılsın istedik. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç Gaziantep’e geldiğinde bürokratlarını Rumkale’ye gönderdi. Önümüzdeki yıl çalışmaların somutlaşacağını düşünüyorum. Muhtemelen bu güzel hava ile önümüzdeki dönemde kültür ve turizm alanında önemli başarılar yapacağız.”

RUMKALE

Rumkale, Merzimen Çayı’nın Fırat Nehri’ne döküldüğü yerde dik kayalar üzerinde yer alıyor. Fırat Nehri ve Merzimen Çayı’nın kıyılarından itibaren yükselen sarp kayalıklarla çevrili yüksek bir tepe üzerinde bulunan Rumkale, tarihi kalıntıları yanında güzel manzarasıyla da ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Surları kayalar dik olarak yontularak ve kesme taşlarla örülerek yapılan Rumkale’nin kuzey ve doğudaki surlarında dikdörtgen planlı 7 burç, kuzeyinde ise çok sayıda mazgal pencere bulunuyor. Tarihi Rumkale’nin tanıtımı için hazırlanan broşürlerde, kaleye ilişkin şu bilgilere yer veriliyor:

”Kalenin güney yönündeki kayalık uzantısı, 12. yüzyılda 30 metre derinliğinde ve 20 metre genişliğinde oyularak uçurum (hendek) haline getirilmiştir. Böylece, savunmaya yönelik olarak kalenin karayla bağlantısı kesilmiş. Fırat Nehri boyunca ele geçen çakmak taşından yapılmış aletler ve diğer kalıntılar, insan oğlunun Rumkale ve çevresinde yontma taş (Paleotik) döneminden beri yerleştiğini ortaya koyuyor. Rumkale ve çevresinin bölgedeki stratejik konumu sebebiyle Med, Pers, Helenistik ve Roma dönemlerinde de iskan gördü. Hazreti İsa’nın havarilerinden Johannes’in (Yuhanna) Roma Dönemi’nde Rumkale’yi mesken yaparak, kayadan oyma bir odada İncil’in nüshalarını çoğalttığı rivayet ediliyor. Haçlı seferleri sırasında Haçlıların 1098 yılında kurduğu ve merkezi Şanlıurfa’da bulunan Urfa Haçlı Kontluğu’nun başlıca kalelerinden biri olan Rumkale, daha sonra Haçlıların bölgeden çıkarılmasıyla, 1292 yılında, çevresiyle birlikte Müslümanlar tarafından ele geçirildi.

1516’da Osmanlıların eline geçen Rumkale’nin, Halep Eyaleti’nin Birecik Sancağı’na bağlı bir kaza haline getirildi. Rumkale, yapılan tanıtımlar sonucunda yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biri oldu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir