Araç çubuğuna atla

Prag’dan KKTC’ye İlk Uçak İndi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Çek Cumhuriyeti arasında charter uçak seferleri başlatıldı. Dün (3 Ekim 2011) düzenlenen ilk seferle KKTC’ye gelen 271 Çek turisti Başbakan İrsen Küçük, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner ve diğer yetkililer karşıladı.

Prag’dan KKTC’ye gelen ilk charter sefer su gösterisi ile karşılandı, yolculara çiçek verildi, Lapta Belediyesi Halk Dansları ekibi gösteriler sundu.

Turizm sektöründe güven ortamı yaratıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu uzun vadeli politikaların turizm sektöründe yarattığı güven ortamı neticesinde bu yıl KKTC’ye, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İran, İtalya, Polonya ve Slovenya’dan çarter seferlerle turist taşınırken bu destinasyonlara Çek Cumhuriyeti de eklendi. Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın, yıllardan beri tur operatörlerine TC kaynaklarından yararlanarak vermekte olduğu teşviklerin Bakanlık tarafından yeniden organize edilip, en fazla üç hafta içerisinde ödenmesi sonucunda yakalanan sinerjiyle bu yıl KKTC turizminde rekorlar kırılmaya devam ediyor.

KKTC’ye 15 farklı destinasyondan charter seferler

İngiltere’nin üç farklı şehrinden havalanan charter seferlerle bugüne kadar toplam 13 farklı destinasyondan KKTC’ye turist taşınırken, Çek Cumhuriyeti’nin iki farklı şehrinden düzenlenecek çarter seferlerle KKTC’ye turist gelen destinasyon sayısı 15’e çıkıyor. Yaratılan güven duygusuyla yerel acente Akgünler Turizm’in Çek Cumhuriyeti’nden bir tur operatörü ile başlattığı girişim sonucunda bugün KKTC’ye Prag’tan ilk charter uçak indi. Yıl sonuna, Aralık ayına kadar sürecek seferlere, 11 Ekim’de Brno şehrinden gelecek bir diğer çarter uçağın da eklenmesiyle, Çek Cumhuriyeti’nden KKTC’ye düzenlenecek sefer sayısı haftada ikiye çıkacak.

Charter seferler Türkiye’de 45 dakika bekleyerek gerçekleştiriliyor

Uluslararası ambargolar altında bulunan KKTC’ye Çek Cumhuriyeti’nden turist taşıyacak charter seferler yasal zorunluluklar nedeniyle Antalya’da 45 dakika duraklamayla gerçekleştiriliyor.

Ekim – Aralik 2011 doneminde gerçekleştirilecek seferlerle toplam 2700 kisinin gelmesi beklenirken 2012 yılının Mart-Eylül ayları arasında gerçekleştirilmesi planlanan seferlerle de toplam 7000 kişinin getirilmesi hedefleniyor.

Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın kış turizmini canlandırarak turizm sezonunu 12 aya çıkarma çalışmalarının sonucunda başlatılan charter uçuşlara önümüzdeki günlerde yeni destinasyonlar da eklenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir