Araç çubuğuna atla

Otelciye Müjde! Ette 7 Puan KDV İndirimi Geliyor

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın onayı ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in desteğiyle bu uygulamaya gittiklerini ifade ederen Eker, Başbakan’ın halkın tükettiği temel gıda maddeleriyle ilgili konularda çalışma yapılması talimatı verdiğini söyledi. Bakan Eker, toptan ette KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesinin kayıt dışılığın önlenmesi açısından çok önemli bir adım olduğunu belirterek, şunları söyledi: “İkincisi, geriye doğru tüketiciye de bu aynı şekilde yansır. Dolayısıyla et fiyatlarında da bu bir miktar düşüşe yol açar. Oran yüzde 8, yüzde 1’e düşüyor, ama bazı şeylerin psikolojik etkisi fiziki etkisinden daha önemlidir, daha büyüktür. Burada böyle bir şey söz konusu. Sonuçta artık tüketici de üretici de bu işi işleyen bir manada et sanayicisi de sonuçta daha az vergi ödeyecek, daha az vergi ödeyeceğinden dolayı bunun tüketici fiyatlarına, perakende fiyatlarına mutlaka bir olumlu etkisi olacak. Diğer kalemlerde vergi oranları düştüğünde bunun bir etkisi oluyor, bunda da var. Fiyatları bir miktar aşağı çekeceğini düşünüyoruz.”

SEKTÖRDEKİ YÜK AZALSIN

KDV indiriminin kayıt içine alma oranını da artıracağını ifade eden Eker, şöyle konuştu: “KDV indirimi devlet açısından da daha fazla gelir getirmesi beklentisi taşıyor. Bizim esas birinci amacımız, bu sektör üzerindeki vergi yükü azalsın. Bir gıda maddesidir, temel tüketim maddesidir, insanlar vergi sebebiyle daha yüksek bir fiyatla ürün almasınlar. Bizim Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak birinci hedefimiz bu. Ama bunun aynı zamanda ülke ekonomisine de katkısı olur. O da kayıt içine alma ile ilgili bir yan etkisi de olacaktır.”

KDV İNDİRİMİNİN KAPSAMI GENİŞLER

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın halkın tükettiği, murfakla ilgili temel gıda maddeleriyle ilgili konularda çalışma yapılması talimatını verdiğini bildiren Bakan Mehdi Eker, “Dolayısıyla bu konuda da biz Maliye Bakanlığımızla çalışıyoruz. Bundan sonra biraz daha hızlı çalışacağız” diye konuştu. Sırada hangi ürünlerin olduğunun sorulması üzerine Eker, 2007 yılında çok sayıda gıda maddesinde bir indirim yaptıklarını hatırlatarak, “Bir kısmının oranı yüzde 18 iken yüzde 8’e , bazıları yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmişti. Şimdi bu safhada etle başladık. Diğer temel gıda maddeleri ile arkası gelecek. Kapsam genişletilecek” diye konuştu.

ŞİMŞEK: BÜTÇEYE FAZLA ETKİ YAPMAZ

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, toptan etteki KDV indiriminin bütçeye önemli bir etki yapmasını beklemediklerini bildirdi. Şimşek, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Dünya Türk Girişimciler Kurultayı sonrasında, toptan etteki KDV indirimine ilişkin soruya, “Son, et ve bulgurla ilgili KDV indirimi toptan satışlar için geçerlidir. Amaç, kayıt dışılığını azaltmaktır. Söz konusu sektörlerde, bulgurda olsun ette olsun önemli bir kayıt dışılık söz konusudur. Toptan satışlarda KDV’yi yüzde 8’den yüzde 1’e düşürüyoruz. Ama perakende satışlarda bir KDV değişikliği söz konusu değildir” dedi. Şimşek, bunun bütçeyi etkileyip etkilemeyeceği sorusuna ise “Önemli bir etki yapmasını beklemiyoruz” karşılığını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir