Araç çubuğuna atla

Otelciler, Tesislerini Depremzedelere Açmaya Devam Ediyor

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ikinci Başkanı Seçim Aydın, Antalya’da, Fethiye’de, Bodrum’da, Marmaris’te büyük otellerin Van Valiliği’ne başvurarak, alabilecekleri depremzede adetlerini bildirdiklerini, bu süreç içerisinde Van Valiliği’nin bildirilen rakamlar çerçevesinde depremzede gönderdiğini ve şu anda depremzedelerin otellerde misafir edildiğini belirtti.

Talep oldukça bunun karşılanacağını ifade eden Aydın, ”İhtiyaca göre biz otellerimizde TÜROFED olarak yeni kapasiteler açacağız” dedi.

Aydın, bu konuda işletmecileri serbest bıraktıklarını belirterek, ”Bazıları 50 kişi, bazıları 60 kişi, bazıları 100 kişi gibi rakamlar verdi. Dedeman Grubu her bölgesinde, her otelinde 4-5 tane oda ayırdı. Böyle bir talep geldiğinde bunu karşılıyorlar. Kendi içerisinde bu tür çalışmalar yapan otelcilerimiz de var” dedi

Bu konuyu takip ettiklerini söyleyen Aydın, ihtiyaç olduğunda tekrar otelcilere dönüp ihtiyacı yansıtıp, talepleri karşılayacaklarını kaydetti. Kış döneminde sahil otellerinin çoğunun kapalı durumda bulunduğunu ifade eden Aydın, ”Ama burada gönüllü olarak tesisini açıp, arkadaşları misafir etmek isteyen otelci arkadaşlarımız var. Onlar kendileri başvurularını yapıyorlar zaten” dedi. Seçim Aydın, kendisinin aynı zamanda Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı olduğunu belirterek, ”Biz de Ankara olarak bütün otellerimize yazı yazdık, gelebilecek depremzedelerin misafir edilebilmesi için bir çalışma başlattık” diye konuştu.

Alanya’da bulunan Justiniano Park Conti Oteli Müdürü Reşat Solakoğlu da depremzedelerin otellerine ilk defa geçen pazartesi geldiklerini ve şu anda 52 kişiyi ağırladıklarını belirtti. Otelde 41 kişilik kış kadroları bulunduğunu söyleyen Solakoğlu, ”Odaları kullanıyorlar, personelle birlikte yemek yiyorlar. Hepsi aile. 3 öğün kendilerine yemek çıkıyor. Yiyecek, içecek ve yatacak ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Okula gidecek çocukları bazen otelin aracı götürüp getiriyor” dedi. 50 kişilik bütçeleri olduğunu ve bunu geçmemeye çalıştıklarını belirten Solakoğlu, Nisanda otel açılana kadar 5 ay süreyle bu depremzedeleri ağırlayacaklarını kaydetti.

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Halil Özyurt ise şu anda Bodrum’daki muhtelif otellerde 10-15 aile olduğunu, dün itibariyle de tesislerde 100-120 kişilik yer ayırdıklarını belirtti. 1999 depreminde de depremzedeleri ağırladıklarını ifade eden Özyurt, ”Otelcilerimizin hepsi duyarlı, depremzedeleri ağırlamak istiyorlar ancak buradaki sıkıntı; nisanda otellerin açılıyor ve turistlerin geliyor olması… Otelcilerin hepsi depremzedeleri mart sonuna kadar almak istiyorlar. Gelen vatandaşların mart sonunda çıkmaları gerekiyor. Oysa gelen depremzedeler çocukları ile aileleri ile geleceği için okulların kapanması da haziran sonunu buluyor. Bir tek sıkıntı burada” dedi.

Bu arada Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin de Vanlı 200 depremzedeyi, 30 Kasım’dan itibaren Antalya Belek’teki tatil köyü Club Mega Saray’da ağırlayacaklarını bildirmişti. Şahin, yaptığı açıklamada, Şahinler Holding olarak, Antalya’da bulunan 5 yıldızlı tatil köyü Club Mega Saray’ın sosyal tesislerini, depremzede vatandaşların hizmetine sunduklarını, normal şartlar altında turizmdeki ölü sezon nedeniyle kapalı olan sosyal tesislerin, turizm sezonu açılana dek afetzedelerin hizmetinde olacağını, 30 Kasım itibariyle otele yerleşecek 200 kişinin, barınma, giyim, yemek ve sağlık hizmetlerinin tümünü karşılayacaklarını ifade etmişti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir