Araç çubuğuna atla

Osman Ayık: ”Bankaların otellere destek olması gerekiyor”

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, ödenmemiş borçların ötelenmesinde kolaylık ve mümkün olan en düşük faiz oranlı kredilerin sağlanması öncelikli beklentilerimizdir. Bu nedenle tüm bankalarımızdan anlayış ve işbirliği bekliyoruz” dedi.

Ayık, yazılı açıklamasında, Konjonktürel olayların sonucunda ortaya çıkan uçak krizi ve terör olayları nedeniyle bu yıl Türkiye turizmde zor günler geçirildiğini belirtti. ”Hali hazırda düşen turist sayısının yükselmesi beklenmemektedir zira gelecek aylara yönelik talep düşük görülmektedir” ifadelerini kullanan Ayık, şunları kaydetti;

”Düşüş sadece Rus turistlerden kaynaklanmamaktadır. Özellikle Almanya ve diğer batı pazarlarında ciddi düşüşler bulunmaktadır. Bu nedenle, Antalya ve Muğla gibi bölgelerdeki otellerin bir kısmı kapalıdır. Açılan otellerin de doluluk oranı oldukça düşüktür. Fiyatlar da geçen yıllara göre oldukça aşağıdadır. Diğer yandan tesislerde çalıştırılan personel sayısı azaltılmak zorunda kalınmıştır. Buna bağlı olarak turizmi ilgilendiren 54 sektörde de daralma beklenmektedir. Ciddi sıkıntılar yaşanan bu dönemde bankaların otelcilere destek olması, borç ödemelerinin ertelenmesi ve düşük faizli yeni kredilerin oluşturulması gerekmektedir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Türkiye Bankalar Birliği ile yapılan görüşmeler sonucunda çıkarılan yönetmelik, yapılan uygulamalar sonucunda yetersiz kalmıştır. Sektörün beklentisini karşılayamamıştır. Turizm sektörünün 54 sektörü ilgilendirdiği dikkate alındığında sektöre yapılan katkı tüm sektörlere destek olacaktır.

Bu kapsamda bankalarımızın hem verdikleri kredilerin geri dönüşlerini sağlamak hem de turizm sektörüyle birlikte diğer sektörlerin hareketini hızlandırmak amacıyla ödenmemiş borçların ötelenmesinde kolaylık ve mümkün olan en düşük faiz oranlı kredilerin sağlanması öncelikli beklentilerimizdir. Bu nedenle tüm bankalarımızdan anlayış ve işbirliği bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir