Araç çubuğuna atla

Ortadoğu’daki Karışıklıklar Hatay Turizmini Vurdu

Deniz, yayla, inanç ve gastronomi turizminin yanı sıra yüzyıllardır çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapması nedeniyle zengin bir tarihe de sahip olan Hatay’da, turizm sektörünün Ortadoğu’daki iç karışıklıklardan olumsuz etkilendiği bildirildi.

Hatay Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Nacioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Yerli ve yabancı turistler tarafından çok fazla ziyaret edilen kentin turizmi, son dönemlerde Tunus’ta başlayan ve Mısır, Libya ve Suriye’de devam eden iç karışıklıklardan olumsuz yönde etkilendi” dedi.

Suriye’nin dahil edildiği GAP turları da iptal edildi
Kentte turizm işletme belgeli otellerde toplam bin 272 odanın, 61 süitin, 1 apartın, 3 bedensel engelli odasının ve 2 bin 717 yatağın bulunduğunu ifade eden Nacioğlu, şöyle devam etti:
“Havaalanının açılması ve vizesiz geçiş uygulaması gibi girişimlerle kentin turizminde büyük bir hareketlilik yaşandı. Ancak, sektör son zamanlarda kötü durumda. Tarihi ve doğal güzellikleri, zengin yemek çeşitleri, denizi, yaylalarıyla çok sayıda turizm alternatifini bünyesinde bulunduran kentte, son aylarda turist görmek çok zor hale geldi. Bunun en büyük nedeni ise Ortadoğu’daki iç karışıklıklar.
Hatay’a GAP turları kapsamında çok sayıda yerli ve yabancı turist geliyordu. Turistler GAP turlarını, içerisinde Suriye’nin Halep kentine bir günlük gezinin yer alması nedeniyle çok fazla tercih ediyordu. Bu sayede kentimizin turizminde de hareketlilik yaşanıyordu. Ancak son aylarda Ortadoğu ülkelerindeki karışıklık nedeniyle turistler huzur ve güvenlik gibi gerekçelerle bu turları tercih etmez hale geldi. Ortadoğu’daki karışıklık nedeniyle GAP turlarının iptal edilmesi, sektörü olumsuz etkiledi.”

Günübirlik turlar da kesildi
Yerli turistlerin eskiden günübirlik gidip geldiği Suriye’yi artık tercih etmediğini vurgulayan Nacioğlu, “Vatandaşlar bu ülkeye gitmeye korkuyor. Şu an ülkemizdeki vatandaşların Suriye’ye gidişi yüzde 90 oranında azaldı. Sadece iş dolayısıyla gitmek zorunda kalanlar bu ülkeye geçiyor. Ortadoğu’daki karışıklık Hatay’ın yanı sıra Suriye başta olmak üzere diğer ülkeleri de olumsuz yönde etkiledi” diye konuştu.
Nacioğlu, yerli turistlerin Ortadoğu ülkeleri yerine son aylarda Almanya, İspanya, İtalya gibi ülkeleri tercih eder hale geldiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir