Araç çubuğuna atla

MATAB: Sürdürülebilir turizmin yolu, çevreyi korumaktan geçer

Manavgat Çevre Koruma Turizm Altyapı Tesisleri Yapma ve İşletme (MATAB) Başkanı Recep Barut, çevrenin korunması ile sürdürülebilir bir turizmin doğru orantılı olduğunu söyledi.

Recep Barut, yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verdiği destekle Manavgat Arıtması’nın faaliyete geçmesi ile birlikte sahillerde kirliliğin son bulduğunu belirtti. Barut, tesisin tam kapasiteli bir şekilde hizmete girmeden önce Kızılağaç Turizm Bölgesi’nde bulunan 5 yıldızlı otellerin bazılarının Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE)’nın belirlediği kriterlere uymadığı gerekçesi ile mavi bayraklarının iptal edildiğini kaydetti.

Manavgat Arıtması’nın hizmete girmesi ile mavi bayrakları iptal edilen otellerin yeniden bayraklarına kavuştuğunu belirten Barut, çevre ve denizlerin korunması olmadan sürdürülebilir turizmden söz etmenin imkânsız olduğunu söyledi.

Aynı zamanda Evrenseki beldesi Belediye Başkanı olan Barut, Antalya’ya gelen 10 milyonun üzerinde turistin yüzde 33’nün Manavgat’ta konakladığını ifade etti.

Bölge destinasyonun 160 bin yatak kapasitesine sahip olduğunu ve her geçen yıl bu rakamın arttığına dikkat çeken Barut, dünya turizmde marka olan Manavgat’ın altyapı hizmetlerini hızlı bir şekilde tamam hususunda özel gayret gösterdiklerini kaydetti.

Barut, “Manavgat’ta mavi bayraklı tesis sayısının artması için özel gayret gösteriyoruz. Manavgat Arıtması hizmete girmesi ile birlikte bölgemizde mavi bayraklı tesis sayısı daha artacaktır. Deniz kıyılarımızın temizliğine önem veriyoruz. Sürdürülebilir bir turizmin önce çevreyi ve denizlerimizi korumaktan geçtiğini inanıyoruz. Mavi bayraklı konaklama tesisi sayısını arttırmak için FEE’nin belirlediği kriterleri harfiyen yerine getirmeye kararlıyız.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir