Araç çubuğuna atla

Laodikya Antik Kenti’ne 110 Bin Ziyaretçi Akını

Anadolu’nun en büyük metropol kentlerinden biri olan Laodikya Antik Kenti’ni yılbaşından bu yana 110 bin kişinin ziyaret ettiği bildirildi.

Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, gazetecilere yaptığı açıklamada, antik kente turistlerin yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Turistlerin 2008 yılı öncesinde neredeyse hiç ziyaret etmediği antik kenti, yılbaşından bu yana 110 bin kişinin ziyaret ettiğini ifade eden Zolan, ”Son dönemlerde bulunan tarihi eserler ve kültürel değerler, aydınlatma, kazı çalışmaları, güvenliğinin sağlanması ve ulaşımın iyileştirilmesi gibi etkenler, Laodikya’yı dünyanın göz bebeği haline getirdi. Yakın gelecekte, UNESCO’nun dünya kültür mirasları arasına aday gösterilebilecek nitelikteki antik kent, özellikle inanç turizmi açısından bütün cazibesini sergiliyor” dedi.
Bulunan eserler, ortaya çıkartılan kültürel varlıkların, dünyanın gözünü Laodikya’ya dikmesine yol açtığını ifade eden Zolan, ”Antik kenti son 1 ayda, Fener Rum Patriği ve Malezya Turizm Bakanı gibi önemli konuklar da gezdi” diye konuştu.

Laodikya Antik Kenti’ni 2009’da 58 bin 595 turistin, 2010’da ise 78 bin 253 turistin gezdiğini belirten Zolan, kentin gelecekte Pamukkale gibi çok önemli bir kültür mirasına daha sahip olacağını söyledi.
Medeniyetler tarihinde Laodikya’nın çok önemli bir merkez olduğuna işaret eden Zolan, ”Anadolu’nun Efes kadar büyük antik kentidir burası. İncil’de bahsedilen 7 kilisenin birisi buradadır. Anadolu’nun en büyük stadyumu burada bulunuyor” dedi.

Antik kenti bu yılın sonunda yaklaşık 120 bin turistin ziyaret edeceğini tahmin ettiklerini bildiren Zolan, ”Üç yıl önce yılda 120 bin turist antik kenti gezecek deseydik kimse inanmazdı. 10 yıl sonra ise antik kente yılda en az 10 milyon turist gelecek diyoruz. Bunu da başaracağımızı göreceğiz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir