Araç çubuğuna atla

Kur ve Enflasyon Arttı, Otelciler Fiyatlarına Yüzde 15 Zam Yaptı

Döviz kurları ve enflasyondaki artış konaklama ücretlerine yansımaya başladı. Son süreçte döviz ve enflasyondaki artış konaklama ücretlerine yüzde 10-15 oranında zam olarak yansıdı.

Habertürk gazetesinden Ünsal Ereke’nin haberine göre, dünya genelinde yaşanan ekonomik sıkıntılar ve Avrupa’daki durgunluğa rağmen turizmde ‘sorunsuz destinasyon’ kimliğine güvenen Türkiye’deki oteller, gelen tatilci sayısının artmasıyla birlikte iç ve dış pazara yönelik belirlediği konaklama fiyatlarını yukarı çekti. Kurdaki artış da hesaba katıldığında gelirlerini önemli ölçüde artırması beklenen tesislerin patronları ise “Aradaki farkın hepsi bize kalmıyor. Hâlâ enflasyona karşı ciddi bir mücadele veriyoruz” görüşünde. Türkiye’deki otellerin 2012 yılı tatil fiyatları için yabancı tur operatörleriyle geçen yıla göre yüzde 5 ile 7 arasındaki fiyatlara anlaşmasının ardından, yerli acenteler de erken rezervasyon kampanyalarına çıkmadan önce kontratlarını tamamladılar. Buna göre Antalya, Bodrum, Marmaris gibi Türkiye’nin kıyı bölgelerindeki tesislerde bu yaz yerli tatilci yüzde 10 ile 15 arasında daha pahalıya tatil yapacak.

‘YABANCIYA GÖRE AVANTAJLIYIZ’

Otellerin Türk tatilcilere yönelik uyguladığı fiyat artışında yabancı turistlere karşı yaşanan bu artışta öncelikle değerlenen döviz ile lira arasındaki fark belirleyici oldu. Artışın bir diğer nedeni ise bu yıl sonunda yüzde 9.5’e ulaşması beklenen enflasyon oranları oldu. Otelciler yıl sonu hedefinin 5.5 olarak belirlenmesine rağmen enflasyonun yukarılara çıkması nedeniyle maliyetlerinin lira cinsi olduğunu ortaya koyarak artış istedi.

Figen Erkan, oteller ile bu yıl yaptıkları kontratlarının geneline bakıldığında tatil maliyetlerinin yüzde 10 ile 15 arasında artacağını gördüklerini ifade etti. Erkan, “Ancak kurlarda yaşanan artışa bakılınca Türk turist yabancılardan neredeyse 2 katı daha ucuz tatil yapma fırsatı yakalayacak” dedi.

TURİZMCİLER NE DEDİ?

Gürel Aydın – TÜROFED Başkan Yardımcısı
‘Enflasyona karşımücadele veriyoruz’

“Gelecek yılın bizim açımızdan iyi geçeceğini söylemek mümkün ama çok da parlak olmayacaktır. Bu gelirin tamamı bize kalmıyor. Harcamalarımız lira cinsinden olmasına karşın hâlâ enflasyona karşı ciddi bir mücadele veriyoruz.”

Sururi Çorabatır – AKTOB Başkanı
Tatilci bu yaz daha fazla para harcayacak’

“Otel fiyatlarında yurtdışı pazarına yönelik geçen yılki fiyatlara göre ortalama olarak yüzde 5 ile 7 arasında artış yapıldığı bir gerçek. İçeride de bir artış oldu. Yerli turistin de yabancı turistin de cebinden biraz daha fazla para çıkacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir